Sağlıklı Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Köpeğinizin can yoldaşısınız ve evcil hayvanınız için en iyisini istiyorsunuz. Evcil hayvanınızın sağlığının büyük bir kısmı köpek ödül maması gibi yedikleri yiyecekler tarafından belirlenir.

Sağlıklı Köpek Maması Nasıl Seçilir?
29 Ağustos 2019 - 14:18
Reklam

Köpeğinizin can yoldaşısınız ve evcil hayvanınız için en iyisini istiyorsunuz. Evcil hayvanınızın sağlığının büyük bir kısmı köpek ödül maması gibi yedikleri yiyecekler tarafından belirlenir. Ancak, o kadar çok mama seçeneği var ki, köpeğiniz için hangisinin en iyisi olduğunu nasıl seçersiniz? Evcil hayvanınızı neyin besleyeceğine karar vermenize yardımcı olacak bazı basit kurallar vardır. En iyi köpek maması diye bir şey bulunmamakla birlikte, beslenme açısından kesinlikle diğerlerinden daha iyi olan bazı ürünler mevcuttur.

Köpeğinizin Diyet İhtiyaçlarının Belirlenmesi

Evcil hayvanınızın yaşını ve aktivite seviyesini unutmayın. Evcil hayvanınızın enerji ve beslenme ihtiyaçları, büyüme, aktivite, üreme durumu ve yaş gibi çeşitli faktörlere dayanır. Evcil hayvan yemi, hayvanın belirli yaşam evrelerinde beslenmeye yöneliktir. Genç bir yavru köpek, yaşlı bir evcil hayvandan daha fazla kaloriye ihtiyaç duyacaktır. Hamile veya emziren bir köpeğin ayrıca daha fazla kaloriye ihtiyacı olacaktır.

Köpeğinizin Beslenme İhtiyaçlarını Belirleyin

Evcil hayvanınızın kalori ihtiyaçlarını düşünmelisiniz, ancak bu kalorilerin hepsinin sadece bir çeşit besinden, örneğin sadece protein veya sadece karbonhidratlardan gelmemesi gerektiğini de unutmayın. Örneğin, kalorilerin-25'i kadar protein içerek mamalar yetişkin ve sağlıklı köpekler için yeterlidir.

Eğer evcil hayvanınız bir bel görebileceğiniz ve kaburgalarını elinizin düz kısmı ile kolayca hissedebileceğiniz sağlıklı bir vücut şartını koruyorsa, bunlar evcil hayvanınızın iyi durumda olduğuna dair işaretlerdir. Ayrıca köpeğinizin köpek tasması nın içinde iri ya da fazla küçük kalıp kalmadığı da kilosu hakkında bilgi verecektir. Eğer evcil hayvanınız olması gerekenden daha ağırsa, bir ay boyunca kalorileri -25 oranında kesin ve kilo durumunu tekrar değerlendirin.

Eğer evcil hayvanınız çok zayıf görünüyorsa, o zaman kalorileri -25 oranında artırın. İstenilen vücut durumuna ulaşıldıktan sonra beslenme miktarını tekrar azaltın. Ayrıca kedi kumu gibi ürünler satan herhangi bir yetkiliden de mama seçimi konusunda destek alabilirsiniz.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum