Referandum Ekonomiyi Nasıl Etkiler?

Referandum Ekonomiyi Nasıl Etkiler?

Ekonomi ülkelerde yaşanan politik, siyasi tutumların ve ülkelerin ekonomik verilerinin bir sonucudur. Ülkelerde yaşanan toplumsal olaylar da ekonomiyi yönlendiren durumlardır.

Editor: Van Haber
06 Mart 2017 - 21:03

Ekonominin Etki Alanları

Ekonomiyi Etkileyen Unsurlar

Ekonomi ülkelerde yaşanan politik, siyasi tutumların ve ülkelerin ekonomik verilerinin bir sonucudur. Ülkelerde yaşanan toplumsal olaylar da ekonomiyi yönlendiren durumlardır. Son zamanlarda USDTRY paritesinde yaşanan hareketlilik bahsi geçen nedenlere bir örnektir. Amerika başkanlık seçimleri öncesinde yaşanan seçim belirsizliği dolar üzerinde negatif etki yapmış ve dolar türk lirası karşısında değer kaybı yaşamıştı.

Seçimlerin yapılması ile birlikte dolar yavaş yavaş türk lirası karşısında değer toparlanmaya ve değer kazanmaya başladı. 2016’nın son dönemlerine doğru doların 3,50’yi kırabilmesi tartışılan aynı zamanda da beklenilen bir durumdu. Şu anda ise doların 3,70’lerde olması Amerika’nın ekonomik verilerinin beklentileri karşılaması ve Trump’ın izlediği politikanın bir sonucu olmaktadır.

TRY, USD Karşısında Neden Değer Kaybediyor?

Ekonomide son durum türk lirasının USD karşısında değer kaybettiğini gösteriyor. Bunun nedeni ülkemizde yaşanılan siyasi, politik ve toplumsal olaylarla ekonomik veriler olarak gösterilebilir. Aynı zamanda USD tarafında yaşanılan yine siyasi, politik, toplumsal ve ekonomik olaylar olmaktadır. Yavaş yavaş yaklaştığımız referanduma ilişkin türk lirasının değer kaybetmesi olağan olabilir.

Referandum Ekonomiyi Nasıl Etkiler?

Referandum ekonomiyi olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Örnek olarak geçtiğimiz yılın son ayında yapılan İtalya referandumunda EUR değer kaybetmişti. Bunun nedeni referandumdan çıkan oylamanın çoğunluğunun hayır olması idi. Referandumda hayır oylamasının yoğunluğu halkın iktidar tarafından iyi yönetilmediğini göstermektedir. Eğer evet oyu çıkmış olsa idi halk iktidar tarafından iyi yönetiliyor olurdu.

Ülkemiz içinde durum böyledir. Kısa zaman sonra yapılacak olan Başbakanlık Sistemi oylamasında evet ve hayır oylarının yoğunluğuna göre ekonominin seyri değişebilir. Ancak şu ayrıntıyı da unutmamak gerekir: Ülkemizin yönetim şekli yıllardır Kabine Sistemi’dir. Askeri darbenin yaşanmışlığından bu yana haberlerde çoğu kez gündeme gelen Başbakanlık Sistemi demokratik yönetimden  halk arasında saltanat sistemine geçileceği yönünde tartışmalara konu olmuştur.

Dolayısıyla yabancı devletlerin algısı yönünde referandumdan çıkacak her iki sonuçta türk lirasını olumsuz etkileyebilir. Diğer bir yandan oylamada evet oyunun yoğunluğu ihtimali ile halkın iktidar partiden memnuniyetini ortaya koyduğu anlaşılır. Bu yönden de türk lirası değer kazanabilir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vanspor'un 2.Lig'e Çıkması İçin Kaldı Bir Adım
Vanspor'un 2.Lig'e Çıkması İçin Kaldı Bir Adım
Van Gölü sahilinde temizlik
Van Gölü sahilinde temizlik