Ramazan ayının değişmezi çiğ köfteye yoğun ilgii

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Van’da çiğ köfte satıcılarının sayısında da gözle görülür bir atış oldu. Ramazan klasiklerinden olan çiğ köfteciler önünde, iftar saatine yakın, uzun kuyruklar oluşuyor.

Ramazan ayının değişmezi çiğ köfteye yoğun ilgii
09 Mayıs 2019 - 00:50

Şehrin her noktasında kendi yaptıkları çiğ köfteleri satışa sunan esnaf, talep çok olunca satış öncesi çiğ köfte paketleri hazırlayarak iftar saatlerine yakın yaşanan yoğunluğun önüne geçmeye çalışıyorlar.

Konuyla ilgili görüştüğümüz çiğ köfte satıcıları, işlerinin yoğunluğundan memnun olduklarını belirterek, ramazan bereketinin tüm evlere dağılması temennisinde bulundular.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Küçük Cami civarında iş yeri olan ve özellikle ramazan ayı dışında aldığı talep doğrultusunda müşterilerine haftada bir gün çiğ köfte hazırlayıp satan Suat Camuşçu, yaşanan yoğunluktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi; “Çiğ köfte memleketimizin bir ramazan ayrı bir kültürüdür, iftar sofralarının olmazsa olmazlardandır. Çok şükür işlerimiz iyi, çiğ köfte satışlarına Pazartesi günü başladık, insanlar bizi tercih ediyor, rağbet ediyor, gelip çiğ köftelerini alıp iftar sofralarına götürüyorlar. Bizim yaptığımız çiğ köfte çok şükür iyi tutulmuş, ben 1992 yılından bu yana bu işi yapıyorum. Müşterilerimiz sabit, her gün gelen aynı müşteriler. Aromasından, tadından, hijyeninden hiçbir ödün vermiyoruz. Günlük ortalama bir torba bulgur yoğuruyorum, fazla da yoğursam satarım ama yoğuramıyorum, çünkü benim sadece el emeğidir. Biz makinede yapmıyoruz, bizden toptan almak isteyenler oluyor fakat zahmetli bir iş olduğu için bu taleplerini geri çevirmek zorunda kalıyorum. İyi bir çiğ köftenin sırrı her şeyden önce gerçekten isteyerek yapmak, ben farklı aromalar katıyorum. En kaliteli ürünleri seçiyorum, çiğ köftenin içine bol miktarda ceviz ekliyorum, geçen sene de yapmıştık, ilgi gördüğü için bu sene tekrar muz karıştırıyoruz, herkes sırrını söylemez ama olsun benim el lezzetim farklıdır” şeklinde konuştu.

Emre Dinçkan ise kendi markalarına olan yoğun ilgiden dolayı gelen taleplere cevap verebilmek adına erken saatlerde çiğ köfte yoğurma işi bittikten sonra isteğe bağlı paketler halinde hazırlayarak müşterilerine cevap vermeye çalıştıklarını söyledi.

İftar saatlerine yakın iş yerlerinin önünde çok uzun kuyrukların oluştuğunu da söyleyen Dinçkan; “Ramazan ayında insanlar çiğ köfteyi daha çok seviyorlar. Biz de 5 şubemizle halkımıza hizmet veriyoruz, yılın 12 ayı bizde çiğ köfte satışı yapılıyor. Van’da tanınan bir markayız, bizi tercih edenlerin sayısı oldukça fazla, işlerimiz yoğun, çok iyi memnunuz. İmalat bize ait, dışarıdan almıyoruz, fabrikasyon bir ürün değil, günlük taze her sabah imalattan çıkar, tezgaha gelir, satışa sunulur, her kesin ramazan ayı hayırlara vesile olsun” dedi.

Prestij Haber: M. Selim KURT 

YORUMLAR

  • 0 Yorum