Popüler Programlama Dilleri

Popüler Programlama Dilleri
08 Kasım 2019 - 18:47

Yılın en popüler programlama dilleri yapılan Stack Overflow 2019 anket sonuçlarına göre belirlendi. Her ay ortalama 50 milyon geliştiricinin ziyaret ettiği sitenin yaptığı ankete dünyanın farklı ülkelerinden 90.000’e yakın geliştirici katıldı. Popüler programlama dilleri belirleme anket çalışmasına ülkemizden de  yaklaşık olarak 1000 kişi katılmış bulunmaktadır. Türkiye’den katılan geliştiricilerin %90’da fazlası kendisini profesyonel bir yazılımcı olarak görmektedir. Kısaca bir girişin ardından detaylarla devam edeceğiz. 618media.com

  • Her zaman olduğu gibi yine Python anket sonuçlarına göre hızlı yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Rust programlama dilinden sonra en sevilen programlama dili olarak kendisine ikinci sırada yer bulmayı başarıyor.  İnstagram reklamları
  • Ankete katılan katılımcıların neredeyse yarısından fazlası daha 16 yaşını doldurmadan ilk kod satırlarını yazan kişilerden oluşmaktadır.
  • Yaptıkları işlerden en memnun olanlar ise; Dev OPS uzmanları ve SRE çalışanları yani sitelerin ayakta kalmasını sağlayan kişiler olmaktadır. Bu kişiler hem iş bulma noktasında hem de maaş noktasında kendilerini oldukça şanslı görmekteler.
  • Programlama dilleri anketini düzenleyen Stack Overflow’da sorunlarına çözüm bulan bu yazılımcılar, bu sayede zaman kaybından kurtulduklarını belirtmektedir. Sosyal medya

Python'un Yükselişi

7 yıldır üst üste zirvede olan ve listeleri alt üst eden JavaScript bu yılda yine geleneği bozmadı ve anketin zirvesindeki yerini korudu. Listeye genel itibariyle bakıldığında çok fazla bir değişiklik olmadığını görmek mümkün diyebiliriz. Dikkat çeken bir şey var ki o da Python’un aynen kaldığı yerden yürüyüşüne devam ediyor olmasıdır. Python iki sıra birden yükselerek listede Java programlama dilinin de önüne geçmiştir.
Python programlama dili bir önceki sene de C# programlama dilini geçerek geride bırakmıştı. Bazı programlama dilleri için geçen yıla oranla beğenilme oranlarında düşüş görülürken Go ve TypeSecret da puanlarını artıranlar arasında yer almaktadır.

Web Framework

JQuery web framework listesinin zirvesinde yer almaktadır. Node.Js ise geçen yıl ki yükselme istikrarını bu yılda devam ettirmiştir. Tercih edilme oranları neredeyse geçen seneyle aynı orandadır.

Programlama Dilleri Arasında En Çok Sevilen, Korkulan ve Öğrenmek İstenilenler

Her yıl yapılan anket sonuçlarına göre en çok sevilen diller sıralamasında yer yer değişiklikler gözlemlenebilmektedir. Geçen sene Rust, Kotlin ve Python en sevilen diller olurken bu sene Rust, Python ve Type Script olarak sıralamanın değiştiği görülüyor.
Kod yama işleminde yazılımcıların en çok çekindiği programlama dilleri sıralaması bu sene de değişmiyor. İlk sırada her zaman olduğu gibi VBA gelirken onu Objective-C takip ediyor. Üçüncü sırada ise Assembly gelmektedir. Burada dikkat çeken bir önceki yıla göre 7 basamak birden yükselerek gelen Objective-C’nin durumu olmaktadır.
Programlama ile uğraşanlar için en çok öğrenilmek istenen diller ise yine değişmiyor. İlk sırada her zaman olduğu gibi Python gelirken onu JavaScript ve Go takip ediyor. Web Framework’ler içinde en çok sevilen ise, React.js ve Vue.js olmaktadır.
Platformlar içerisinde ise en çok sevileni Linux olmaktadır. Linux’u yakından takip eden diğer platformlar ise Docker, Kubernetes ve Raspberry Pi olmaktadır. Platformlar arasında en çok öğrenlmek istenen ise Docker olarak seçilmiştir. Kullanılan platformlar içerisinde ise Windows %47 ile ilk sırada geliyor. MaCOS %26 ile ikinci sırada tercih edilirken onu %25’lik oranla Linux platformu takip ediyor.

En Çok Kazandıran Programlama Dilleri

En çok kazandıran programlama dilleri sıralamasında geçen sene üçüncü sırada yer alan Clojure bu sene birinci sıraya yükselmiş. Anket araştırmasına göre Clojure için ödenen en büyük ücret 90.000 Dolar olarak belirtilmiş. Geçen yılın şampiyonu olan F# ise bu yıl ikinci sıraya gerilemiş ve aldığı en yüksek ücrette 80.000 Dolar olarak belirtilmiş.

YORUMLAR

  • 0 Yorum