Pod Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı Mı: Yeni Ürün Sınıfı Yeni Sağlık Sorunları Çıkarabilir Mi?

Tüm yasaklama ve engellemelere rağmen elektronik sigara endüstrisi gelişmeye ve kendi içinde evrilmeye devam ediyor.

Pod Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı Mı: Yeni Ürün Sınıfı Yeni Sağlık Sorunları Çıkarabilir Mi?

Tüm yasaklama ve engellemelere rağmen elektronik sigara endüstrisi gelişmeye ve kendi içinde evrilmeye devam ediyor.

Pod Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı Mı: Yeni Ürün Sınıfı Yeni Sağlık Sorunları Çıkarabilir Mi?
30 Ekim 2019 - 20:31


Tüm yasaklama ve engellemelere rağmen elektronik sigara endüstrisi gelişmeye ve kendi içinde evrilmeye devam ediyor. Daha küçük, daha hafif ve daha yoğun bir e-sigara deneyimi sunan pod e-sigara cihazları ve buna ek olarak tütün endüstrisinin elektronik sigara cihazlarına karşı piyasaya sunduğu dumansız sigara cihazları bugün "elektronik sigara" sınıfı içinde yer alıyor. Bu durum, insanların elektronikn sigaranın piyasaya çıktığı ilk yıllarda sordukları bir soruyu tekrar sormalarına neden oluyor: pod elektronik sigara sağlığa zararlı mı? Yeni ürün sınıfı yeni sağlık sorunları çıkarabilir mi?
Öncelikle pod elektronik sigara modellerinden başlayarak daha sonra IQOS gibi cihazlara biraz daha yakından bakarak sağlık üzerindeki etkilerini mercek altına alalım.
 
Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı Mı?
Sigara bağımlısı milyonların ve elektronik sigara kullanmaya yeni başlayanların sıklıkla sordukları bu sorunun cevabı ne yazık ki evet. Ancak bu cevap sizi ümitsizliğe itmesin. Çünkü elektronik sigara, tütün sigarası ve diğer tütün ürünlerine göre %95 oranında daha az zararlıdır. İngiltere' de halk sağlığı ile yakından ilgilenen her kurum e-sigara kullanmanın geleneksel tütün ürünlerinden çok daha zararsız olduğunu ortaya koyuyor.
Elektronik sigara ve sağlık ile ilgili bu soru sık sık cevaplandı. Eğer cevabın doğru olmadığını düşünüyorsanız, FDA (Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi), CDC (Amerikan Hastalık Merkezi - Center Of Diseases Council) gibi çoğu kurumun elektronik sigara kullanımını "tam manasıyla zararsız" olarak değil ama "tütün sigarasından daha az zararlı" olarak nitelendirdiğini kendiniz de görebilirsiniz. Şimdi gelelim ikinci soruya; peki ya daha az buhar veren, nikotin tuzu (nic salt) içeren salt likitle çalışan pod elektronik sigara modelleri?
 
Pod Elektronik Sigara Cihazlarını Kısaca Tanıyalım
Pod e-sigara, pod elektronik sigara, kartuş pod e-sigara, pod sistem e-sigara ve pod sistem elektronik sigara gibi isimlerle anılan pod elektronik sigara bu ismini salt likit içeriklerinin ve coil kısmının da bulunduğu, değiştirilebilir "pod" kısmından alırlar. Bu cihazlar standart mod cihaz modellerindeki gibi 18650 şarjlı pil yerine gövde üzerinden şarj olabilen bütünleşik bataryalar kullanırlar ve genellikle 20 - 40 Watt' lık bir güç ile çalışarak MTL yani "sigara içimi" olarak da bilinen bir içim deneyimi sunarlar.
MTL - sigara içimi, sizlere bir sigara dalının içim deneyimini sunar. Üstelik sigara içimi deneyimine ek olarak bir pod elektronik sigara standart bir e-sigara cihazından hem daha küçük hem daha hafif olabilir. Saydığımız bu özellikler marka veya modeli ne olursa olsun hemen hemen tüm pod e-sigara cihazları için geçerlidir. Gelelim pod e-sigara cihazlarında kullanılan salt likit içeriklerine. Çünkü salt likit olmadan pod elektronik sigara çeşitlerini anlamak mümkün değil.
Salt likit, düşük watt derecesine rağmen bir pod elektronik sigara modelinin sigara dumanına daha çok benzeyen bir buhar sağlamasına yardımcı olur. Bunun için salt likit içeriklerine "nic salt" olarak da bilinen nikotin tuzu eklentisi katılır. Genellikle 30 ml' lik bir salt likit içeriğinde 30 mg veya 50 mg oranında nic salt (nikotin tuzu) eklentisi bulunabilir.
Nikotin tuzu, yaş tütün yapraklarından elde edilir ve atomik yapısı sofra tuzuna oldukça benzer. Zaten nikotin ve sofra tuzunun insan vücudunda meydana getirdikleri de benzerdir; kan basıncının artması, tansiyonun yükselmesi gibi semptomlar nikotinin ve tuzun bir bakıma akraba olduklarını ortaya koymaktadır.
 
Pod Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı Mı?
Yoğun buhar veren bir mod cihaz ile kıyaslandığında pod elektronik sigara cihazları çok daha az bir buhar sağlarlar. Belki de bu yüzden çoğu pod cihaz, düşük watt derecesiyle de çalışabilir. Genellikle 20 - 40W arasında çalışan bu cihazlar, nikotin açısından daha zengin bir buhar sunarlar. Yine bu yüzden çoğu elektronik sigara kullanıcısı, bir mod cihaz kadar sık olarak pod e-sigara kullanmazlar. Ancak vücuda giren nikotin oranı biraz daha yüksektir.
Pod elektronik sigara ve sağlık konusunda şu çıkarım yapılabilir; daha az kullanıldığı için daha az nikotine ve akciğer üzerinde daha az zararlı etkiye neden oluyor. Bu çıkarım nispeten doğru. Ancak "nikotin" burada belirleyici unsur. Yani evet akciğerleriniz standart bir elektronik sigara modeline kıyasla daha az nikotinli buhara maruz kalıyor ama buhardaki nikotin oranı da standart bir e-sigaradan fazla.
Pod elektronik sigara sağlığa zararlı mı? Bunun cevabını "evet" olarak cevaplamak mümkün. Buna karşın pod e-sigara cihazlarında elde edilen buhar sigara dumanına daha çok benzediği için buhar çekim oranı da azalır.
Peki ya daha yüksek olan nikotin oranı? Bu soru, pod mod cihaz modelleri ve sağlık üzerindeki etkileriyle ilgili kilit bir role sahip. Çünkü yakın zamana kadar nikotinin kansere neden olduğu düşünülüyordu. Ancak daha sonra yapılan bilimsel araştırmalar, nikotinin kan basıncını arttırmak, damar ve kalbe zarar vermek dışında zararlı bir etkisinin bulunmadığını ortaya koydu.
 
Ah Şu Nikotin!
Tütün sigarası ile adı sıkça anılan nikotin belki de bu yüzden yıllarca "kanser" ile beraber anıldı ve suçlandı. Ancak bu nikotinin tamamen zararsız olduğunu göstermez. Evet tıpkı yakın akrabası olan sofra tuzu gibi nikotin de damarlara zarar veriyor, kan basıncını ve tansiyonu yükseltiyor. Tütün ürünlerini tehlikeli kılansa nikotin değil, tütün ürünlerinin nikotini açığa çıkarmak için "yanma" işlemi meydana getirmesi. Bugün ne bir pod elektronik sigara ne de standart bir e-sigara "yakma" işlemi değil de "buharlaştırma" meydana getirdikleri için, e-sigara kullanıcıları tarafından tercih ediliyorlar.
 
Pod Elektronik Sigara Ve Sağlık: Sonuç Nedir?
Pod elektronik sigara modelleri daha az ve yoğun bir buhar deneyimi sunarlar. Buhar çekimi neredeyse gerçek bir sigara dalının sizde bıraktığı etkiye benzer. Bu yüzden pod elektronik sigara cihazınızdan sık sık çekim yapmazsınız. Bu durum, daha az buhar çekimine neden olur. Yani pod e-sigara ile vücudunuza daha az oranda yabancı madde girer. Pod çşitlerinin çok değil ama belki çok az oranda standart e-sigara cihazlarından daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Ancak tıpkı elektronik sigara için olduğu gibi, "tamamen zararsız" yorumu da yapılamaz zira pod elektronik sigara nikotin açısından "zengin" bir içerik sunarlar.
 
Peki Ya IQOS Gibi Dumansız Akternatifler?
IQOS' un geleneksel tütün sigarasından farklı olduğunu düşünüyorsanız gelin bir kez daha düşünün. Philipp Morris tarafından e-sigara ve pod elektronik sigara modellerine alternatif olarak piyasaya sürülen cihazlar e-likit veya salt likit kullanmazlar. Bunun yerine neredeyse bir tütün sigarası dalına benzeyen "Heets" olarak bilinen kapsüllerin içindeki yağlı tütünü sözüm ona "buharlaştırarak" çalışırlar. Aroma seçeneği sınırlıdır ve IQOS Gövdesi temizlemek sizlere kül tablası temizlediğiniz zamanları çağrıştırabilir.
IQOS da elektronik sigara olarak sınıflandırılsa da tam bir e-sigara değildir ve genellikle cüce bir sigara dalının içindeki tütünü "buharlaştırarak" çalışır. Ancak acı gerçek IQOS gövdesini temizlemeye karar verdiğinizde ortaya çıkar; Heets yuvası adeta bir kül tablası kadar kirlidir.
Bu sebepten IQOS ne pod elektronik sigara ne de standart elektronik sigara kullanıcılarınca çok önerilmez. Üstelik e-likit veya salt likit içerikleri bu denli fazlayken kim birkaç aroma ile sınırlanmak ister ki? Peki sağlıklı mıdır? Emin değiliz... Çünkü IQOS da çok yeni ve hemen hemen tütün sigarasına benziyor.
 
Sigara İçin En Sağlıklı Alternatif Pod Elektronik Sigara Mı?
Pod e-sigara cihazlarının tamamen sağlıklı olduğunu söyleyemesek de, bugün kendi sınıfının en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. Daha yoğun deneyim ve az buhar, vücudun daha az katkı maddesiyle karşılaşmasını sağlar. Küçük, hafif, hesaplı ve taşınmasının kolay olması da pod elektronik sigara modellerinin diğer artıları arasındadır. Ancak yine de pod elektronik sigara veya başka bir ürü kategorisi için "tamamen sağlıklı" denemez.
Peki ülkemizde pod elektronik sigara modellerini ve salt likit içeriklerini nereden bulabiliriz? Eğer sigaranın zararlı etkilerini düşürecek ve yoğun bir deneyim sunacak bir pod e-sigara arıyorsanız internetteki çeşitli kaliteli e-sigara sitelerinden sipariş verebilir ve sigarasız - daha sağlıklı günlere yelken açabilirsiniz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum