PERDER’den YYÜ Rektörü Peyami Battal’a Tepki

PERDER'den YYÜ Rektörü Peyami Battal'a Tepki

Yıllardır Van’da görev yapan ve her fırsatta ben de Vanlıyım diyen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Sayın Prof. Dr. Peyami Battal’ın twitter paylaşımı bizleri üzmüştür.

Editor: Van Haber
30 Mart 2018 - 02:23

Yıllardır Van’da görev yapan ve her fırsatta ben de Vanlıyım diyen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Sayın Prof. Dr. Peyami Battal’ın twitter paylaşımı bizleri üzmüştür.

Van YYÜ’de yapılan ihaleyi ulusal market kazanmıştır. Bu son derece doğaldır ancak marketin açılışını yapan Prof. Battal’ın paylaşımı kamuoyunda farklı bir algıya neden olmuştur. Ulusal marketin adını vererek, “Kampüsümüzde yay yolunda açtığımız …. Marketin açılışını gerçekleştirdik. İlk alışverişimi yaptım. Hayırlı olsun.” İfadeleri kabul edilemez.

Biz üniversitede neden ulusal bir market açılıyor demiyoruz ya da ihaleyi neden şu markete verdiniz de demiyoruz. Hem marketin isminin verilmesi hem de bunun fotoğrafla desteklenmesi doğru değildir. Kamuoyuna rektör olarak buradan alışveriş yapıyorum demek doğru değildir. Bu paylaşım kamuoyunda yapılan açık bir reklamdır.

Elini hatta gövdesini taşın altına koyarak Van’a hizmet eden yerel marketleri hiçe sayan bu tutumu camiamız adına kınıyoruz.

Bilmiyoruz sayın rektörümüz farkında mı ama bizler Van PERDER olarak Van’daki 60 yerel marketimizde yaklaşık 3.000 kişiyi istihdam ederken, Van’da 160 şubesi bulunan söz konusu ulusal marketler yaklaşık 330 kişi çalıştırıyor.

Sayın rektörümüzün tuzu kuru olabilir ama bizler ayakta durmaya çalışan, Van ekonomisine katkı sunan yerel marketleriz. Elbette ki ulusal marketlere düşman değiliz, serbest piyasa söz konusudur. Sayın rektörün yaptığı paylaşım, halkı ulusal marketlere yönlendirmektedir.

Gelişen Van’da şüphesiz her kesimin ticaret yapmaya hakkı vardır ve sayın rektör de üniversitenin geliştiğini göstermek adına market açılışını da paylaşmaya hakkı vardır. Doğru bulmadığımız konu marketin isminin verilmesi ve alışveriş anında çekilen fotoğraflarla paylaşımın yapılmasıdır.

Van PERDER olarak sayın rektörü Peyami Battal’a soruyoruz. Bizler yıllardır yerelden alışveriş yapın şehriniz kazansın derken, rektörümüz neden market isimi vererek böyle bir paylaşım yapma gereği duymuştur.    

Ayrıca geçtiğimiz günlerde büyük bir yerel marketimizin açılışı yapılmıştır. Davet edildiği halde marketin açılışına katılmayan sayın rektör, bu paylaşımı ile neden halkı ilgili marketten alışveriş yapmaya davet etmektedir.

Van PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Alıcı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?