Öz Köyüm - Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Zeytin, zeytin ağacının meyvesidir ve kasım aylarında hasat edilir. Kendisi yenebildiği gibi yağı

Öz Köyüm - Soğuk Sıkım Zeytinyağı
02 Nisan 2019 - 22:14

Zeytin, zeytin ağacının meyvesidir ve kasım aylarında hasat edilir. Kendisi yenebildiği gibi yağı çıkarılarak da kullanılabilir. Zeytin, meyvesinden tutun da çekirdeğine kadar faydaları saymakla bitmeyen bir meyvedir.

Hem siyah hem de yeşil çeşidi bulunan zeytin kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezidir. Tuz ile salamura yapılarak ve şişelerde bekletilerek yapılan zeytinler sofralarımıza lezzet katmaktadırlar. Damak zevkinize göre tuzlu, az tuzlu veya tuzsuz zeytinler bulunmaktadır. Uzmanlar zeytinin faydalarını saymakla bitiremezler. Kuran-ı Kerim’de dahi adı geçen bu meyve mucizevi meyve olarak da bilinir.

Zeytinin Faydaları

- İçerdiği yüksek demir oranı sayesinde anemi hastalığına yakalanmamızı önler.

- Kolesterolü düşürerek damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarını önler.

- Beyindeki sinir hücrelerini koruyarak hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.

- Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur.

- Kanserli hücrelere karşı direnci arttırır.

- Zeytin doğal bir ağrı kesicidir. Eklem ve kemik ağrılarını azaltır.

- İçerisinde bolca bulunan e vitamini sayesinde cildin yaşlanmasını önler ve daha genç ve parlak görünmesini sağlar.

- Basur tedavisinde yardımcı olur; basur ağrıları ve kanamalarının olmasını önler. Ayrıca zeytin çekirdeğini yutarak basur hastalıklarından kurtulabiliriz.

Zeytinin kendisi gibi çekirdeği de faydalıdır. Uzmanlar günde 3 adet zeytin çekirdeği yutmanın sağlık açısından iyi olacağını savunmaktadırlar. Zeytin çekirdeği mide hastalıkları için de bire birdir. Yemeklerden sonra yutacağımız zeytin çekirdeği ülsere ve diğer mide hastalıklarına karşı bizi korur. Zeytin çekirdeği yutan kişiler daha az mide ağrısı çekmektedirler.

Zeytinin Kullanım Alanları

Zeytin meyvesi yenmek için sofralarımızda kullanıldığı gibi, yağı da çıkartılır ve çok fazla kullanılır. Bunun haricinde sıkma işleminde çıkan posası ile zeytin sabunu elde edilir. Çekirdeği kolye ve bilezik yapımında kullanılır.

Zeytin yeni toplandığı zaman henüz işlenmeden yenmeye kalkıldığında oldukça acıdır ve yenmez. Yenmesi için çeşitli işlemlerden geçip yenmeye hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Yeşil ve siyah zeytinler çeşitli yöntemler ile kurularak yenmeye hazır hale getirilir.

Yeşil zeytin kırma ve çizme olarak kurulabileceği gibi siyah zeytin bütün olarak kurulur.

 Biz öz köyüm olarak size doğal yollarla ürettiğimiz Öz Köyüm yeşil kırma zeytin, yeşil çizme zeytin ve siyah zeytin ürünlerimizi sunuyoruz. Bütün zeytinlerimiz kendi bahçemizden topladığımız ürünlerle tamamen doğal yollarla katkısız üretilmiştir. Doğal fermente yollarıyla kurduğumuz Öz Köyüm zeytinlerimiz sofralarınızın vazgeçilmezi olacak.

Zeytin kendisi yenmek için kullanılabileceği gibi daha çok yağı çıkartılmak için üretilir.

Soğuk Sıkma Ne Demektir?

Soğuk sıkım tekniği en sağlıklı zeytin sıkım ve zeytinyağı elde etme yöntemidir. Isıtma işlemi nedeniyle yağ içerisinde birçok vitamin ve minareli ölür. Soğuk sıkım tekniğinde zeytinler en fazla 27 dereceye kadar ısıtılır ve sıkma işlemi yapılır. Bu da zeytinyağının antioksidan özelliğini korumasını sağlar. 27 derecenin üzerindeki ısı yağ için zararlıdır.

Öz Köyüm olarak size zeytin yanı sıra zeytinyağlarımız ile de hizmet vermekteyiz. Tamamen doğal yollarla ürettiğimiz zeytinyağları size sağlık verirken sofralarınıza lezzet katacak.

Natural sızma zeytinyağı

En mükemmel zeytinler ile en mükemmel zeytinyağı yapılır. Bunun için asit oranı en düşük olan zeytinler tercih edilir mükemmel zeytinyağları için. Dalından direk toplanan zeytinler kendiliğinden yere düşmüş zeytinlere göre daha az asitlidir. Antioksidan değerleri daha yüksektir.

Natural sızma zeytinyağı dalından silkme tarzıyla düşürülerek toplanan zeytinlerin toplandıktan 4 saat içerisinde soğuk sıkma yöntemiyle sıkılmasıyla elde edilir.

Natural sızma zeytinyağları içerisinde bulunan asitlere göre 3’e ayrılır:

1- Erken hasat natürel sızma zeytinyağı: ekim-kasım arası toplanan yeşil zeytinlerden elde edilir. Serbest yağ asidi 100 gramda 0,8 gram altındadır. Soğuk tüketim için uygundur.

2- Natural birinci zeytinyağı: serbest yağ asidi 100 gramda 0,8 gram ile 2 gram arası olan yağdır. Yemeklerde kullanılır.

3- Natural ikinci zeytinyağı: Yağ asidi 100 gramda 2-3,3 gram arası bulunur. Kızartmalarda kullanılabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum