Otellerde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı

Otellerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı

Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kentin ekonomisini canlandırmak amacıyla, geçtiğimiz yıl 15 Mart-5 Nisan tarihlerinde düzenlenen "Van Shopping Fest" bu yıl da aynı tarihler arasında düzenlenecek. Kaynak: Otellerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı

Editor: Van Haber
06 Mart 2017 - 21:30

Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kentin ekonomisini canlandırmak amacıyla, geçtiğimiz yıl 15 Mart-5 Nisan tarihlerinde düzenlenen "Van Shopping Fest", bu yıl da aynı tarihler arasında düzenlenecek. "Van Shopping Fest" öncesi Van caddelerinde İranlı turist hareketliliği de artmaya başladı. Bu sıralar yoğun olarak Van'a gelen İranlılar, şimdiden alışverişe başlarken, VANTSO da 15 Mart itibari ile başlatacağı "Van Shopping Fest" (Alış - Veriş Günleri) ile ekonomiye canlılık kazandırmayı amaçlıyor. Konu ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan VANTSO Genel Sekreteri Ramazan Temizer, “İranlı yoğunluğundan dolayı Kapıköy Kapısı için ek personel talebinde bulunduk. Şuan Van'da otellerimizde doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. Bu oranın 1 Mart – 10 Nisan tarihleri arasında devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Van'da İranlı yoğunluğu yaşanmaya başladı. Her yıl bu vakitlerde Van'a büyük bir ilgi gösteren İranlılar aynı ilgiyi bu yıl da sürdürüyor. Özellikle alışveriş tutkunu oldukları bilinen İranlı turistler, yine ellerinde alışveriş yaptıkları mağazaların poşetleri ile dolaşırken, diğer taraftan da VAN TSO, alışveriş günleri anlamına gelen "Shopping Fest" için son hazırlıklarını yapıyor.

BİR HEYET İRAN'A GİTTİ

Bu yıl 3.’sü gerçekleştirilecek olan "Shopping Fest"in tanıtımı ve İranlıları Van'a davet etmek üzere VAN TSO Yönetim Kurulu Üyesi Ömer İnanç başkanlığında bir heyet İran'a gitti. İran'ın Urumiye, Tebriz, Hoy ve diğer kentlerinde yetkililer ile görüşmeler yapan heyet, Van'ı ve festivali anlatıyor. Olumlu bir intiba edinen heyet, İranlıları Van'a davet ediyor.

KAMPANYA 15 MART'TA BAŞLIYOR

Van'da ise "Van Shopping Fest" için hazırlıklar yapılıyor. Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile festivalin çalışmalarını sürdüren VAN TSO, 15 Mart tarihinde "Shopping Fest"in startını verecek. Alışveriş günleri 5 Nisan tarihine kadar sürecek.

CADDELER IŞIKLANDIRILACAK

"Shopping Fest" kapsamında Cumhuriyet Caddesi ile Maraş Caddeleri ışıklandırılacak. Işıklandırma çalışmalarının en geç 12 Mart tarihine kadar tamamlanması ve bu tarihten sonra caddelerin geceleri renk cümbüşüne döneceği belirtiliyor.

ETKİNLİKLER YAPILACAK

Alışveriş Günlerine ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulunan VAN TSO Genel Sekreteri Ramazan Temizer, “Gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu süre içerisinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirmeyi arzuluyoruz. Sektör temsilcileri ile bir araya geliyoruz. Işıklandırma çalışmalarımızı yapmaya başlayacağız. Spor etkinlikleri olacak. Okullarda çocuklara film gösterimleri yapacağız. Geçen yıl yapmıştık, büyük bir ilgi görmüştü çünkü. Ayrıca bir takım sokak gösterileri olacak caddelerde. Ayarlayabilirsek bir iki tanınmış şahsiyet getirip birkaç seminer düzenlemek istiyoruz. Otellerimizle sürekli görüşüyoruz, misafirlerimizin en iyi şekilde ağırlanması için. Van'ımızın ekonomisine can suyu katacak olan İranlı misafirlerimizin kentimizde rahat edebilmeleri, doyasıya alışveriş yapabilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. ” dedi.

700 ESNAFIN KATILIMI BEKLENİYOR

Geçtiğimiz yıl "Shopping Fest"e 600 esnafın katılım gösterdiğini açıklayan Temizer, bu yıl sayının artmasını beklediklerini söyledi. Genel Sekreter Temizer, “Beklentimiz bu yıl katılımın 700 civarında olması. Daha sonra bu kampanyaya katılacak olan mağazalarımız dükkanlarına, 'Shopping Fest' logolu stickerleri yapıştıracaklar ve festivalimiz 15 Mart'ta başlayıp 5 Nisan tarihine kadar devam edecek.” ifadelerini kullandı.

KAPIKÖY İÇİN EK PERSONEL TALEBİ

İranlıların şimdiden kente yoğun bir ilgi göstermeye başladığını ve bunun da doğal olarak memnuniyet verici olduğunu kaydeden Temizer; “Yoğun ilgiden dolayı Kapıköy Kapısı'nda sorunlar yaşanmasın diye Valiliğimizden Kapıköy için ek personel talebinde bulunduk. Her şey İranlı misafirlerimizin rahat ve huzurlu bir tatil geçirmelerini sağlamak için” diye konuştu.

OTELLERDE DOLULUK ORANI YÜZDE 100'E ULAŞTI

İranlıların yoğun olarak gelmeye başladığı Van'da şuan itibari ile otellerde doluluk oranlarının yüzde 100'e vardığını da kaydeden Ramazan Temizer; “Bu sevindirici bir durum. Otellerimiz yüzde 100 oranında doluluk oranına ulaştı ve doluluk oranının 10 Nisan tarihine kadar devam etmesini bekliyoruz” dedi. 15 Mart tarihinde başlayıp 5 Nisan tarihinde sona erecek olan festival kapsamında, 'Van Shopping Fest' logolu stickerlerin asılı olduğu işyerleri, müşterilerine belli oranlarda indirim yapacaklar. (Umut TARHAN - Prestij Gazetesi)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van'da 5 İlçe'nin Belediye Meclis Üyeleri listesi belli oldu
Van'da 5 İlçe'nin Belediye Meclis Üyeleri listesi belli oldu
HDP Van Belediye Meclis Üyesi adayları belli oldu
HDP Van Belediye Meclis Üyesi adayları belli oldu