OSGB Her İşletme için Zorunlu Mu?

OSGB Her İşletme için Zorunlu Mu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İş Kanunu’nun ilgili yönetmeliklerinde belirttiği esaslarla osgb istanbul İstanbul’da yer alan tüm işletmeler için zorunludur.

Editor: Van Haber
02 Şubat 2017 - 18:32 - Güncelleme: 30 Eylül 2017 - 17:23

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İş Kanunu’nun ilgili yönetmeliklerinde belirttiği esaslarla osgb istanbul İstanbul’da yer alan tüm işletmeler için zorunludur. Ancak, benzer görevleri üstlenmiş olan birimler iş yerlerinin kapasitesine göre farklı isimlerle adlandırılabilmektedir. Bu isimlendirmeler için belirlenen koşullar şu şekildedir. Firmanın çalışan sayısı, yapılan üretim faaliyetlerinin ve çalışma alanının barındırdığı tehlike göz önüne alınarak osgb istanbul ya da İSGB kurulması zorunlu olmaktadır. Aynı görevler üzerinde yetkili olan İSGB birimleri firmanın çalışan sayısının yüksek olması bağlı olarak görevlendirilmektedir. Bu konuda son düzenleme 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiştir.

OSGB Birimi Kimlerden Oluşur?

Firmaların çalışan sayısı ve iş ortamının tehlikesine bağlı olarak kurulması zorunlu hale gelen osgb için firma içerisinde tam süreli olmak şartıyla sözleşmeli olarak en az bir işyeri hekiminin, bir iş güvenliği uzmanının ve bir de hekimden farklı olarak bir sağlık personelinin daha bulunması zorunlu koşulmaktadır. Bu kişiler istihdam edilirken firmalar kendileri kişileri istihdam edebilirler. Ancak, bu kişiler gösterdikleri tüm faaliyetlerde bakanlık tarafından belirlenmiş olan çalışma esaslarına uygun olacak şekilde osgb faaliyetlerini yürütürler. İş yerlerinde bu birimlerinde üstünde yer alan bu birimlerden sorumlu bir müdürün görevlendirilmesi gerekmektedir. Bu kişi işyerinin yönetim kadrosu içinden herhangi bir kişi olabilmektedir.

OSGB Birimleri için Alımlar Nereden Yapılır?

En az bir çalışanı bulunan herhangi bir işyerinin mutlaka çalışma ve sağlık denetimlerini yapacak ve bu konuda yetkili olacak kişilerin alımına ihtiyaç duymaktadır. Bu tür yerlerde osgb nedir ile başlayan sorular daha sonra bu birim için gerekli olan kişilerin nereden bulunabileceği ile devam ediyor. Bu konuda OSGB şirketi olarak çalışan yerlerden ihtiyaç duyulan işyeri hekimi, sağlık personeli ya da iş güvenliği uzmanının istihdam edilmesi sağlanabilir. Buna ek olarak serbest halde çalışan ve herhangi bir kuruma bağlı bulunmayan iş güvenliği uzmanları ve sağlık personelleri de bu birimlerde yetkilendirilebilir. Bu sayede osgb nedir sorusu için detaylı bir şekilde cevap alınabilmesi mümkün olmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için lütfen http://www.eforosgb.com/ sitemizi ziyaret ediniz .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HDP Van'da Aday Göstereceği Adayları Açıkladı
HDP Van'da Aday Göstereceği Adayları Açıkladı
Van Ferit Melen Havalimanı Personel Alımı Yapacak
Van Ferit Melen Havalimanı Personel Alımı Yapacak