Organik Beslenme

Günümüzde son senelerin yükselen trendi organik beslenme. Tüm satış noktalarından alabiliyoruz artık organik gıdaları. Ve daha da ötesinde yalnızca organik gıda satışı yapan manavlar ve dükkanlar mevcut.

Organik Beslenme
08 Kasım 2019 - 17:00
Reklam

Günümüzde son senelerin yükselen trendi organik beslenme. Tüm satış noktalarından alabiliyoruz artık organik gıdaları. Ve daha da ötesinde yalnızca organik gıda satışı yapan manavlar ve dükkanlar mevcut. O halde organik beslenme nasıl olmalı ve organik gıdaları tüketmek hayatımıza hangi artı değerleri katar?
Organik Gıda Tanımlaması
Sebze ve meyvelerin doğal ortamlarında yetiştirilmesi sırasında hormon ve kimyasal katkı maddelerini içinde barındırmadan elde edilen ürünlere “organik” denilmektedir. Özellikle meyve ve sebzelerin organik yapısını taşıması için sebebi ne olursa olsun katkı maddesi kullanılmamalıdır. Bu sağlandığında yetiştirilen tüm gıdalar doğal yapısını korumayı sürdürmekte ve insan sağlığına herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır.
Organik ürünlerin yetiştirilmesi için devlet denetimi altında olunması gerekiyor. Bu denetimleri benimsemiş ve üreteceği organik gıdalar ile alakalı gereken sertifikalara sahip kuruluşlar organik gıda üretimini gerçekleştirebilir.
Neden Organik Sebze ve Meyve Yenmelidir?
Organik sebze ve organik meyveler doğal ortamlarında doğal aşamalarla ve üretim mevsimine denk gelen zaman aralığında yetiştirilmeleri sebebiyle içerdiği vitamin ve mineraller ile oldukça zengindir.  Bu sebeple, organik sebze ve meyve, hormon ve katkı maddeleriyle yetiştirilen ürünlere göre daha çok lezzetli ve tazedir. Bununla birlikte organik sebze ve meyveler, organik olmayan ürünlere göre özünde daha fazla kokuya sahiptirler. Fakat organik olmayan gıdalara haricen koku ilave edilebileceğini de unutmamak gerekir.
Lezzet ve tazeliğin dışında organik sebze ve meyvelerin insan sağlığına etkileri çok fazladır. Ufak bir örnekle, doğal ortamda ve doğal şartlarda yetiştirilmeyen organik sebzeler kanserojen katkı maddeleri içermeleri sebebiyle kanser riskini %60’ dan fazla oranda yükseltebilmektedir.
Özellikle hamilelerin ve emziren annelerin organik olmayan ürünleri tercih etmemeleri gerekir. Çünkü kullanılan hormon, kimyasal katkı maddeleri ve tarım ilaçları anneyi olduğu kadar bebeği de olumsuz yönde etkilemektedir. Eğer organik olmayan sebze ve meyve tüketiliyorsa üzerinde ki tarım ilaçlarından temizlenmesi için birkaç sefer dikkat ve titizlikle yıkanması gerekmektedir.
Organik beslenme sağlıklı olmanızı sağlar, sağlıklı yaşamak için doğal ortamında yetiştirilen organik sebze ve meyveleri tercih etmenizi öneririz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum