Ofis Koltuğu Nasıl Seçilir

Ofis Koltuğu Nasıl Seçilir

Ofis Koltuğu Nasıl Seçilir
05 Kasım 2019 - 16:38

 

 
Kendiniz için en iyi ofis koltuğu seçeneğini almayı düşünün. Özellikle koltuğunuzda çok zaman harcıyorsanız iyi bir ofis koltuğu işinizi yapmayı kolaylaştırırken, sırtınızı rahatlatmalı ve sağlığınızı olumsuz yönde etkilememelidir. İşte bir ofis koltuğu alırken bakmanız gereken bazı özellikler.
 

Yükseklik Ayarlanabilmeli

 
Ofis sandalyenizin yüksekliğini kendi boyunuza göre ayarlayabilmelisiniz. Optimum konfor için, uyluklarınız zeminde yatay duracak şekilde oturmanız gerekir. Koltuğu yukarı veya aşağı indirmenize izin veren pnömatik ayar kolu muhakkak bulunmalı.
 

Ayarlanabilir Arkalıklar Olmalı

 
Arkalıklarınızı görevinize uygun bir şekilde yerleştirebilmelisiniz. Koltuk sırtlığı koltuğa takılıysa öne veya arkaya doğru hareket ettirebilmelisiniz. Onu yerinde tutan bir kilitleme mekanizması iyidir, böylece sırt aniden geriye doğru eğilmez. Koltuktan ayrı bir sırtlığın yüksekliği ayarlanabilir olmalı ve siz de memnuniyetinize göre bu kısmı kullanabilmelisiniz.
 

Bel Desteğini Kontrol Edin

 
Ofis sandalyenizdeki şekillendirilmiş bir sırtlık, sırtınıza toplantı masası önünde otururken ihtiyaç duyduğu konforu ve desteği verecektir. Omurganızın doğal yapısına uyacak şekilde şekillendirilmiş bir ofis koltuğu seçin.
 
Satın almaya değer herhangi bir ofis koltuğu iyi bel desteği sunacaktır. Alt sırtınız, her zaman hafifçe kemerli olacak şekilde desteklenmelidir, böylece gün ilerledikçe çökme yaşamazsınız. İhtiyacınız olan noktada bel desteğine sahip olabilmeniz için bu özelliği denemek en iyisidir. Omurganızdaki bel disklerinde zorlanma veya sıkışmayı azaltmak için iyi bel desteği gereklidir.
 

Yeterli Koltuk Derinliği ve Genişliği

 
Ofis koltuğu, rahatça oturabilmeniz için yeterince geniş ve derin olmalıdır. Daha uzun boyluysanız daha derin bir koltuk, çok uzun değilseniz daha sığ bir koltuk arayın.
 
İdeal olarak, sırtınızı koltuk arkalığına dayayıp oturmanız ve dizlerinizin arkası ile ofis koltuğunun yaklaşık 5 -10 cm arasında olması gerekir. Oturmayı tercih etme şeklinize bağlı olarak koltuğun eğimini ileri veya geri ayarlayabiliyor olmalısınız.
 

Nefes Alabilir Malzeme ve Yeterli Dolgu

 
Ofis sandalyenizde uzun süre otururken vücudunuzun nefes almasını sağlayan bir malzeme daha rahat hissettirecektir. Kumaş iyi bir seçenektir, ancak birçok yeni malzeme de bu özelliği sunmaktadır. Oturma kısmındaki dolgu rahat olmalıdır.
 
Çok yumuşak ya da çok sert bir koltuktan kaçınmak en iyisidir. Sert bir yüzey birkaç saat sonra acı verir ve çok yumuşak bir yüzey yeterli destek sağlamaz. Büronet ile tüm bu özelliklere ve ihtiyaçlarınıza uyan bir ofis koltuğu modeli bulmanız mümkündür.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum