ODTÜ Ne Zaman Kuruldu?

ODTÜ Ne Zaman Kuruldu? konusu oldukça merak edilen konuların başında geliyor. Uzun açılımı Ortadoğu Teknik Üniversitesi olan bu devlet üniversitesi, 15 Kasım 1956 yılında kuruldu.

ODTÜ Ne Zaman Kuruldu?
10 Ekim 2020 - 23:14
ODTÜ Ne Zaman Kuruldu? konusu oldukça merak edilen konuların başında geliyor. Uzun açılımı Ortadoğu Teknik Üniversitesi olan bu devlet üniversitesi, 15 Kasım 1956 yılında kuruldu. Geçmişi oldukça eski olan bu üniversite zamanın başbakanı Sayın Adnan Menderes ve gene zamanın karayolları genel müdürü sayın Vecdi Diker ile beraber, bazı akademisyenlerin ortak yardımları ile bu üniversite kurulmuştur. Bu okul Ankara şehrinde bulunmaktadır. Fakat bazı kampüsleri başka şehir ve ülkede bulunmaktadır. Deniz Bilimleri Enstitüsü Mersinde bulunuyor. Kıbrıs'ta ise, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü bulunuyor.

ODTÜ Kuruluşunun İlk Yıları

ODTÜ Ne Zaman Kuruldu? sorusuna cevap verdikten sonra sizlere, okulun kuruluşun ilk yıları hakkında bilgi vermek istiyoruz. Okulun kurulmasında zamanın Pelsinvanya Üniversitesi rektörü olan Profesör Charles Abrams'ın katkıları bulunuyor. Zamanında bu prefesör Birleşmiş Milletler görevlisi olarak hizmet veriyordu.
Türkiye'nin Ankara şehrine üniversitelerin mimarlık ve şehircilik ile ilgili eğitimi için araştırma için gelmiştir. Daha sonra Türkiye'nin Ankara şehrinde mimarlık alanında eğitim verecek bir okulun kurulması fikrini ortaya koyar. Bu fikir üzerine ise Pelsinvanya Üniversitesinde görevli olan G. Holmes Türkiye'de mimarların daha iyi yetişmesine yardımcı olmak ve eğitim vermek amacı ile görevlendirilir. Bu yıllardan sonra Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir enstitü olarak kurulmuş olur.

ODTÜ İçerisinde Bulunan Fakülte ve Bölümler Hakkında

ODTÜ Ne Zaman Kuruldu? cevabını verdikten ve ilk yılları hakkında yaşananları yazdıktan sonra, okulun sahip olduğu fakülte ve bölümleri hakkında bilgi vereceğiz. Üniversite bünyesinde toplam olarak 5 adet fakülte bulunmaktadır. Bu fakültelere bağlı ise toplam olarak 37 bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler birbirinden farklı eğitimler ile öğrencilere ders veren bölümlerdir.
Fakülte isimleri şunlardır.
  • Mühendislik Fakültesi
  • Fen Edebiyat Fakültesi
  • Eğitim Fakültesi
  • Mimarlık Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
olarak öğrencilere eğitim veren devlet okuludur. Bu fakülterin bağlı olduğu 37 bölümden bazıları ise şunlardır.
  • Mimarlıkla ile ilgili şehir ve bölge planlama bölümünün yanısıra, endüstri ürünleri ve tasarım bölümleri bulunuyor.
  • Eğitim fakültesine bağlı olarak, yabancı dil eğitimi ve beden eğitimi spor bölümleri bulunuyor.
  • Fen edebiyat bölümlerinden bazıları ise; fizik,kimya, biyoloji, metamatik ve tarih bölümlerinin yanısıra, psikoloji ve sosyoloji bölümleri bulunuyor.
Bunların dışında ise; mühendislik fakültesine bağlı olarak uzay, kimya ve inşaat mühendislikleri gibi alanlarda eğitim gören öğrenciler bulunuyor.

 ODTÜ Okulunda Okumak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

ODTÜ devlet okulu olduğu için, bu okulda istediğiniz bölümde okuyabilmeniz için, belli sınava girmeniz ve bu sınavdan başarılı olacak puanı almanız gerekiyor. Öğrenci seçme sınavından başarılı olan lisans ve ön lisans düzeyinde olan öğrencileri okul kabul etmektedir.

ODTÜ Kaç Öğrenciye Eğitim Veriyor? Kaç Kişi Görev Alıyor?

ODTÜ toplam olarak 8112 tane lisans üstü olmak üzere 27500 öğrenciye istedikleri bölümlede eğitim vermektedir. Okulda toplamda 1115 tane öğretim üyesi bulunduğu gibi, 324 tane öğretim görevlisine sahiptir. 1259 tane de araştırma görevlisi bulunuyor.ODTÜ hakkında detaylı bilgiler https://ankaragundem.com.tr/odtu sitesine yer alıyor. Tıklayınız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum