O İşlemler Artık E-Devlet Üzerinden Yapılacak

O İşlemler Artık E-Devlet Üzerinden Yapılacak

E-devlet üzerinden pilot olarak başlanan dijital abonelik uygulaması başarıya ulaştı. Sistem önümüzdeki dönem tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak.

Editor: Van Haber
25 Aralık 2018 - 16:51

Türkiye’de e-devlet uygulamaları ile ivme kazanan dijital dönüşüm her vatandaşı ilgilendiren su, telefon, doğal gaz ve internet aboneliklerine taşınıyor. E-devlet üzerinden pilot olarak başlanan dijital abonelik uygulaması önümüzdeki dönem tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak.

KAMU TASARRUF EDECEK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında geçtiğimiz günlerde çeşitli bakanlık ve kurum temsilcilerinin katıldığı "bürokrasinin azaltılması ve e-devlet" konulu toplantıda Türkiye’nin dijital dönüşümü masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı işbirliği ile kullanıcı sayısı 41 milyonu hizmet sayısı da 4 bini aşan e-devlet kapısı altyapısı üzerinden sunulan çalışmaların geliştirilmesine dönük çalışmalar ele alındı. E-devlet sisteminin akıllılaştırılması da seçenekler arasında bulunurken bu şekilde özellikle sağlık ve sosyal yardımlar başta olmak üzere tüm alanlarda kamunun önemli ölçüde tasarruf sağlaması planlanıyor.

E-DEVLETE TAM ENTEGRASYON

Cumhurbaşkanlığı’nın icraat takvimi olan ikinci yüz günlük eylem programında da e-devlete ilişkin hedefler yer aldı. Buna göre ikinci yüz günde kamunun vatandaşa, özel sektöre ve kamuya sunduğu hizmetlerin yüzde 95 oranında e-devlete entegrasyonu sağlanacak. E-devlet üzerinden sunulan hizmetlerin performans ölçümü yapılacak.

SİBER SALDIRIYA TEDBİR

Sıfır belge hedefi ile e-devlet yeniden tasarlanırken bu şekilde de istenilen belgelerde de tasarruf ediliyor. Kamu e-devlet altında tek bir entegre veri tabanı etrafında toplanırken, siber saldırılara karşı da ciddi güvenlik tedbiri alınıyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı