Normal şartlarda ne zaman emekli olunur?

Normal şartlarda ne zaman emekli olunur?

"Ne zaman emekli olurum?" sorusunun yanıtını milyonlarca kişi arıyor. Emeklilik durumları birçok detaya göre değişir. Çalışanların statüsü ve prim gün sayısı emekli olma yaşında değişiklik gösterebilir. Peki milyonlarca kişinin merak ettiği "Ne zaman emekli olurum" sorusunun yanıtı ne? .

Editor: Van Haber
11 Eylül 2018 - 09:33

Çalışma hayatını bir kenara bırakıp artık stressiz ,huzurlu bir yaşam sürmek isteyen milyonlarca vatandaş ne zaman emekli olacaklarını merak ediyor. SGK tarafından uygulamaya konulan 'Ne Zaman Emekli Olurum' uygulamasıyla birlikte artık vatandaşlar emeklilik yaşlarını kolayca hesaplayabiliyor. Peki, normal şartlarda ne zaman emekli olunur? İşte herkesin merak ettiği emeklilik yaşı hesaplama ekranı. .

Emekli olma durumu çalışanların statülerine göre, yani SGK'lı (4-a), Bağ Kur'lu (4-b) ya da devlet memuru (4-c) olma durumuna göre farklılar oluyor. Her bir statü içerisinde bulunanların devlet tarafından belirlenen şartları yerine getirmesi bekleniyor. .Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) primleri ödenen tüm vatandaşların emekli olabilmesi için ödenen primlerin belli bir seviyeye gelmesi gerekmektedir. Çalışanların emekli olmaya hak kazanması için ayrıca, prim ödeme işlemi dışında gerekli görülen yaş sınırını tamamlamış olmaları ve belirli bir süre hizmet süresi geçirmeleri yeterlidir. SGK'lılar için emekli olma şartlarını sigorta başlangıç tarihi belirliyor. İlk sigorta girişinize göre emeklilik yaşınız ve ödeyeceğiniz prim miktarı belli oluyor. .

Emeklilik şartları zaman zaman devlet tarafından yeniden düzenleniyor örneğin; 1999 yılında emeklilik şartları düzenlendi ve ilk kez 8 Eylül 1999'dan sonra sigorta girişi olanlar için emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60 olarak kabul edildi. Bundan sonra yapılan yeni düzenleme sonucunda ise 30 Nisan 2008'den sonra ilk kez sigortalı olanlar için emeklilik yaşı 2036 yılından sonra her yıl bir yaş artırılarak erkeklerde 2044 ve sonrasında kadınlarda ise 2048 ve sonrasında 65'e çıkarıldı. Ayrıca, emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısı da artırıldı.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Ne Zaman Emekli Olurum Uygulamasına giriş yapabilmek için sayfada yer alan formu ayrıntılı bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu nedenle sigortalıların ilk olarak hizmet dökümü alması ve formdaki bilgileri doldurması kişi için yararlı olacaktır. Hizmet Dökümünüzü E-Devlet üzerinden temin edebilir. Sisteme girilen bilgiler ile hesaplama yapmasının ardından emeklilik yaşınız sayfada gözükecektir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLACAĞINIZI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı