Normal Doğum Korkusu Nedir? Normal Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları

Hamilelik süreci hem zorlu hem de keyifli geçse de doğuma yakın anne adaylarını bir heyecan sarmaktadır. Normal doğumun faydalarının bilinmesinin yanında korkulması, kişiyi sezaryen ihtimaline itebilmektedir.

Normal Doğum Korkusu Nedir? Normal Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları
19 Eylül 2019 - 14:38

Normal Doğum Korkusu Aşılabilir

Hamilelik süreci hem zorlu hem de keyifli geçse de doğuma yakın anne adaylarını bir heyecan sarmaktadır. Normal doğumun faydalarının bilinmesinin yanında korkulması, kişiyi sezaryen ihtimaline itebilmektedir. Ancak normal doğumun anne ve bebek açısından avantajını anne sürekli kendisine hatırlatmalıdır.
Doğum şekli belirlenirken annenin isteğinin yanında, tıbbi gereklilik de nazara alınır. Ancak çoğu zaman tıbbi zorunluluk olmasa da anne adayları sezaryeni tercih etmektedir. Öyle ki son 20 yılda sezaryen oranı 3 kat artmıştır. Gelişmiş ülkelerde ise sezaryen oranları oldukça düşüktür.

Normal Doğuma Psikolojik Hazırlık

Anneler genellikle sezaryeni normal doğuma göre daha garanti görmektedir. Ancak bu durumda anne bebek ilişkisini güçlendirecek, bebeğin bağışıklığını güçlendirecek ve anne sağlığını koruyacak pek çok avantajı kaçırıyorlar. Bu yüzden normal doğum korkusu aşılmalıdır. Hamilelikte normal doğum eğitimi alınarak korkular yenilenebilir. Anne adayının bilgilendirilmesi, gebe okulu eğitimine katılması, psikolojik destek sağlanması gibi imkanlarla bu korku aşılabilir. Baba da tabi ki bu sürece dahil olarak anneye destek olmalıdır.

Gundemvan.com/ Özel Haber
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum