Monitör Ne İçin Kullanılır Ve Nereden Satın Alınmalı?

Monitör Ne İçin Kullanılır Ve Nereden Satın Alınmalı?

Monitör masaüstü bilgisayarlar ve oyun konsolları için bir gereçtir. Masaüstü bilgisayarlarda özellikle oyun oynayan kişiler için olmazsa olmazlardandır. Ancak oyun konsolu kullanan kişiler TV (televizyon) alternatifine daha çok yöneldikleri için onlar için olmazsa olmaz bir şey değildir.

Editor: vadi
27 Ekim 2018 - 14:25 - Güncelleme: 27 Ekim 2018 - 14:41

 

Monitör masaüstü bilgisayarlar ve oyun konsolları için bir gereçtir. Masaüstü bilgisayarlarda özellikle oyun oynayan kişiler için olmazsa olmazlardandır. Ancak oyun konsolu kullanan kişiler TV (televizyon) alternatifine daha çok yöneldikleri için onlar için olmazsa olmaz bir şey değildir.  

Oyuncu diye bir tabir ettiğimiz kişiler için tepkime süresi (ms) daha düşük olan monitörler tercih edilmelidir. Bunun sebebi oyun esnasındaki gecikmeyi en düşük değere indirip istenilen sonucu elde etmekten geçer. Aynı zamanda monitörün hertz (hz) değeri de oyuncular için çok önemlidir hertz değeri saniyede gösterilen kare sayısın ifade etmektedir. 50 hertz bir monitör ile 144 hertz monitör kullanan bir oyuncu aynı oynayış biçimini sergileyemeyecektir. Çünkü 144 hz monitör kullanan bir kişi daha akıcı bir görüntü göreceğinden oyundaki hatasını minimuma indirmiş olacaktır. Tabi monitörü iyi olmayıp da çok çok iyi oyun oynayan oyuncular var. Bu halleriyle bile böyle oyun oynayabiliyorlarsa iyi bir monitör ile oyun performansları 2 katına kadar artacaktır.  

Monitör Özellikleri İle Zamanı Daha Eğlenceli Geçirebilirsiniz

Bir diğer konuda yayıncılık veya video montaj işleri ile uğraşanlar için monitörlerdir. Yayıncılık yapanlar için 2 monitör olmazsa olmazdır. Çünkü ilk monitörden oyunu oynarken ikinci monitörden yayının durumunu ve yayın esnasında izleyicilerin yazdıkları mesajları görebilmek adına iki monitör önemlidir.

Bunun haricinde oyuncular da çift monitör ile daha geniş bir ekranda daha iyi bir oyun deneyimi yaşayabilmektedir. Fakat monitör sayısı arttıkça bilgisayara daha fazla yük bineceğinden oyundaki FPS (saniye başına gösterilen kare) değeri de azalacağından oynanılan oyun akıcılığını kaybedecektir.

Monitör Nereden Satın Alınmalıdır?

Montaj işleri ile uğraşanlar için de iki monitör çok kullanışlıdır. Bir ekranda montajın önizlemesini izlerken diğer bir ekranda ise montaj yapılan arayüz geniş bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca iki monitör değil üç monitör kullandıkları takdirde iş sahası daha da genişleyeceğinden yaptıkları işleri daha kaliteli ve verimli bir şekilde yapacaklardır. Monitörler kalitesine hertz ve ms değerlerine göre yüzlerce çeşide ayrılmaktadır. Eğer sizler de monitörleri incelemek veya satın almak isterseniz https://www.incehesap.com/monitor-fiyatlari/adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?