Modern Resim Sanatında Claude Monet

Modern Resim Sanatında Claude Monet

Claude MONET 1904 yılında Paris’te Claude Oscar Monet ailesininözellikle tüccar babasının sayesinde resim ile uğraşmaya başladı.

Editor: Ahmet Şahin
29 Mayıs 2018 - 22:45 - Güncelleme: 30 Mayıs 2018 - 02:16

Claude MONET 1904 yılında Paris’te Claude Oscar Monet ailesininözellikle tüccar babasının sayesinde resim ile uğraşmaya başladı. 15 yaşına geldiğinde Paris’in LéHavre semtindetanınan bir karikatürist olmuştu. Bu dönemde kendisinden özeldersler aldığı tanınmış ressamlardan Manneit’ten oldukçaetkilenmiştir. 18 yaşında babasını kaybetmesinden sonra evdışında da çalışmalar yapmaya başlayan Monet, 1860 yılındaAcadenie Sussiet eğitim almaya devam etti. Renoir ile bu dönemde tanışmıştır. Renoir ile birlikte empresyonist(İzlenimci) sanat akımı üzerine fikirler ortaya atmış ve bunlarıhayatı boyunca uygulamıştır. Monet’in sanat yaşamının tamamında İzlenimci biretki görülmektedir. Bu sanat akımı doğada bulunan tümgörüntülerin ayrıntıları ile birlikte resme aktarılması olarakadlandırılabilir. Empresyonist kelimesi Monet’in gün doğumu 1840-1926tablosundan sonra ortaya çıkmıştır. Çalışmalarınıdiğerlerinden ayıran en büyük özellik ise resimlerinde küçük vekısa fırça darbeleri ile geniş kompozisyonlar ortayaçıkarmasıdır. Monet’in hayatında çeşitli inişler çıkışlar görülmüşolmasına rağmen resimlerinde hep belli bir standart bulunmaktadır. Prusya savaşından döndükten sonra bile “aydınlık” resimler yapabilmiştir. Bu söz ise hayat boyu yakınarkadaşı olan ressam Renoir tarafından söylenmiştir.

Edmond Renoir kataloğa “İmpression, Soleil levana yaz­dı. Hav re Görünüşü ad değiştirince İzlenim-Duygu – Doğan Gü­neş” olmuştu. Ertesi günü sergi açıldı. Tabloları seyredenlerin kimi gülüyor, kimi öfkesini belirtiyor, kimi de küfrediyordu. Sergiyi gezenler arasında Charivari gazetesinden Louis Leroy da vardı. Gazetecinin çevresindekiler çok keyifliydi. Tabloların karşısına geçip alabildiğine alay ediyorlardı. Bir ara Leroy onları susturarak:

“Şu tablo neyi göstermek istiyor?” diye sorunca çevresindekiler katıla katıla gülmeğe başladılar. Gazeteci ar­kadaşlarını yeniden susturdu:

Durun şu kataloğa bakalım ne yazıyormuş!” dedi. İz­lenim Duygu – Doğan Güneş yazıyor. İzlenim-duygu, emindim bundan. Duygulandığıma göre ben de diyordum içimden zaten, muhakkak bunun içinde duygu falan olmalı!”

Herkes yeniden gülmeğe başladı. Bu sergi muhakkak ki yı­lın en başarılı şakasıydı. Ertesi günü yayınlanan Leroy’un “İmpressionniste’lerin Sergisi” adlı yazısı aynı mizah havası içinde okundu ve çok beğenildi. Ama alaylar da, yazılar da, küfürler de unutuldu. Ve ortada tek bir kelime kaldı: İmpressionnisme.

Kaynak: http://albertbarcilon.com/

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?