Mobil Sağlık Hizmeti Nedir?

Mobil Sağlık Hizmeti Nedir?

İnsanların hangi sektörde çalıştığının hiçbir önemi olmaksızın, sağlık konusunda devletin yönlendirmesi ve yasalarla kalıcı hale getirdiği uygulamalardan birisi olanMobil Sağlık Hizmeti, meslek hastalığına yakalanma riskini azaltmasıyla birlikte; çalışanların daima kontrol altında tutulmasını sağlayan eşsiz bir uygulama olarak görülmektedir

Editor: vadi
08 Temmuz 2018 - 02:19 - Güncelleme: 08 Temmuz 2018 - 02:25

 

İnsanların hangi sektörde çalıştığının hiçbir önemi olmaksızın, sağlık konusunda devletin yönlendirmesi ve yasalarla kalıcı hale getirdiği uygulamalardan birisi olanMobil Sağlık Hizmeti, meslek hastalığına yakalanma riskini azaltmasıyla birlikte; çalışanların daima kontrol altında tutulmasını sağlayan eşsiz bir uygulama olarak görülmektedir. Özellikle çağrı merkezi, kot fabrikası veya inşaat sektöründe çalışan işçilerin sıklıkla yakalanabileceği mesleki rahatsızlıklara anında müdahale edebilmek ve korunabilmelerini sağlamaları için gerekli olan bu uygulamayla birlikte, çalışanların iş yerinde sürekli ve rutin olarak kontrol edilmesi amaçlanmaktadır.

Her meslekte olan ve belli bir süre çalıştıktan sonra psikolojik veya fiziksel problemlerin giderilmesi, oluşacak iş kazalarının önlenmesi veya karşılaşıldığı durumda anında müdahale amacıyla mobil sağlık tarama aracı ciddi önem kazanmaktadır. Çağrı merkezi çalışanlarında yaşanan belli bir müddet sonra duyma kaybının da önüne geçmek veya erken müdahale etmek için oldukça büyük bir imkan sunmaktadır. Araçlar içerisinde yer alan işitme testi cihazı sayesinde sürekli olarak kontrol edebilecek olan çalışanların sağlıkları düzenli kontrollerle kontrol altına alabiliyor. Bunun yanı sıra; göz testi, idrar ve kan tahlili, hepatit testleri ve diğer tüm testlere sorunsuzca ulaşılabilen mobil sağlık hizmet araçları, düzenli kontrollerin problemsiz olarak sürdürülmesi, iş yeri içerisinde yer alan sağlık bölümlerinin de yetersiz kaldığı zamanlarda ileri sürülecek imkanları barındırmalarıyla birlikte, iyi bir sonuç elde etmeyi başarmıştır.

Araçlarla birlikte genel olarak sağlanan artılar ise; çalışma ortamındaki iş kazalarını minimuma indirgeyecek önlemlerin sürekliliğini sağlanması, çalışanların sağlıklarının bozulması sonucunda performans düşüşlerinin önlenmesi, işverenlerin sorumluluklarının büyük ölçüde azalması ve işverenin uzmana gerekli direktifleri verdiğini ispatlaması gibi faydalar sunmaktadır. Gerekli düzenlemelerin ve kanunlardaki eksiklerin tam anlamıyla giderilmesinin ardından, belirli bir risk veya belirli bir sayıda çalışanın üzerinde olan tüm firmalarda kullanılması zorunlu kılınan mobil sağlık araç ve hizmetleriyle birlikte, iş sağlığında en üst seviyeye çıkmak ve çalışanların sağlığının daima korunması amaçlanmaktadır.

Profesyonel olarak çalışanlarını korumayı hedefleyen ve daima iş gücünü koruma amacı güden işverenlerin gözdesi haline gelen mobil sağlık araçlarıyla birlikte, beklenen ve amaçlanan hizmete ulaşması da bu sebeple kaçınılmaz olmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?