Milyonlarca kişiye yapılandırma çağrısı: Bugün son gün

Milyonlarca kişiye yakından ilgilendiren kamu borcu yapılandırmalarında son gün bugün. Borçlarını yapılandırmayan kişiler için son fırsatın değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Milyonlarca kişiye yapılandırma çağrısı: Bugün son gün
01 Şubat 2021 - 23:25

Vergi borcu yapılandırma imkanı 1 ay uzatılmıştı. Vergi borcu yapılandırma için son başvuru günündeyiz. Yararlanmak isteyen vatandaş bu fırsatı kaçırmamalı.. Yapılandırma aynı zamanda Bağ-Kur’luya da hem emeklilik hem de günlerini dondurma imkânı getiriyor. Öte yandan, borç yapılandırma ve ödeme işlemleri interaktif vergi dairesinden yapılabiliyor.

Milyonlarca vatandaşın borcundan kurtulacağı yapılandırmaya başvurmak için bugün son gün. 1 Şubat Pazartesi mesai bitimine kadar başvuran vatandaşların devlete olan borçları yapılandırılacak. Tüm detaylarına ulaşılan düzenlemeden yararlanmak isteyenler için artık son saatlere girildiği bilinirken süre uzatımı olmayacağı da edinilen bilgiler arasında... İşte detaylar...

Aylar önce geçen kanunda, başvuru ve ilk taksit zamanlarının uzatılması için bir defaya mahsus yetki verilmişti. Bundan sonraki dönemde ise kararname ile süre uzatımı yapılamayacak.

Borçlar ve emeklilik için yeni fırsat
Borçlulara birçok avantaj sağlayan yapılandırma, Bağ-Kur'lulara primleri için yapılandırma, dondurma, ihya kolaylığı da getirildi. Yapılandırmaya başvuranlar borcundan kolayca kurtulduğu gibi 5 puanlık indirimden de yararlanacak.

Sabah'tan Faruk Erdem ve Hazal Ateş'in haberine göre işte son bulmasına saatler kala emeklilik için büyük fırsat sunan düzenlemenin 3 adımlı planlaması;

1 yapılandırma:
1 Şubat'a kadar başvuranların gecikme ceza ve faizleri silinecek, bunun yerine Yİ-ÜFE üzerinden hesaplama yapılacak. 31 Mart'a kadar peşin ödeme yapanlar, Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90'ını ödemeyecek. Hesaplanan tutarın tamamının ilk 2 taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarında yüzde 50 indirim yapılacak.

2 dondurma:
Bağ-Kur'lulardan 31 Ekim 2020'ye kadar olan prim borçlarını 1 Şubat'a kadar ödemeyenlerin ya da yapılandırmayanların prim borcu silinirken, borca ilişkin hizmet süreleri dondurulacak. Bu süreler emeklilik için geçerli olmayacak.

3 ihya:
Bağ-Kur'lu olup da prim borçları nedeniyle daha önce sigortalılık süreleri durdurulanlar, ay başına kadar Sosyal Güvenlik Kurumu'na ihya başvurusunda bulunabilecek.

Prim borcu için çözüm
Prim borcu bulunduğu için emekli olamayanlar yapılandırma ile muradına erecek. Yeterli primi bulunup borçlu olduğu süreye ihtiyacı olmayanlar, borçlarını sildirip günleri dondurarak emekli olabilecek.

Bu arada SGK'nın bankalarla yaptığı protokol kapsamında borcunu ödemesi durumunda aylık bağlanacak sigortalılara krediyle emeklilik imkânı sunulacak.

Sigortalılar, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son günü olan 31 Mart'a kadar ilgili bankalardan aylık yüzde 1.60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecek.

Onlar da emekli olabilecek
Vergi borcu yapılandırması başvuruları bugün sona eriyor. Vergi, prim, öğrenim kredisi, cezalar başta olmak üzere devlete olan borçlarını yapılandırmak için başvuranların sayısı 10 milyonu geçti.

Yaklaşık 200 milyar liralık borç yapılandırılırken, borcunu peşin ödeyenler teşvik, destek, hakediş ödemelerini almaya başlayacak. Prim borcunu ödeyemediği için sigortalılık süresini dolduran binlerce çiftçi, esnaf da emekli olabilecek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum