Merkel’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ’Nazi benzetmesi’ ile...

Merkel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Nazi benzetmesi' ile ilgili açıklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nazi benzetmesi için üzgün olduğunu belirterek, benzetmenin “yersiz, iç karartıcı, değersiz" olduğunu söyledi.

Editor: Van Haber
09 Mart 2017 - 11:11

Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi gerginlik, karşılıklı söz düellosuyla devam ediyor. Brüksel'de bugün toplanacak olan Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesi Federal Mecliste bir açıklama yapan Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nazi benzetmesi için üzgün olduğunu belirtti. Benzetmenin “yersiz, iç karartıcı, değersiz" olduğunu söyleyen Merkel, Türkiye-Almanya arasındaki ortak çıkarlar, sıkı işbirlikleri olduğunu, buna rağmen farklı görüş ayrılıklarının da olduğunu belirtti.

Türk politikacılarının Almanya'da konuşmalarına karşı olmadığını kaydeden Merkel, Almanya'ya gelecek Türk politikacıların önceden talepte bulunmaları halinde yetkililerin onlara yardımcı olabileceklerini savundu. Tutuklanan Die Welt muhabiri Deniz Yücel'in serbest bırakılması için federal hükümetin çalışmalar içerisinde olduğunu belirten Merkel, Almanya'nın temel kurallarının yaşatılması için çalıştığını söyledi.

Öte yandan, “Deniz Yücel'e hürriyet” yazılı tişörtler giyen Almanya Federal Milletvekili Özcan Mutlu ve iki arkadaşı, Meclis Başkanı tarafından bunun meclis kurallarına uygun olmadığı belirtilerek, meclisi terk etmeleri konusunda ikaz edildi. Mutlu ve arkadaşları meclisi terk etti. 

İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van'da Jandarmadan inci kefali nöbeti
Van'da Jandarmadan inci kefali nöbeti
Van'da 5 kişi gözaltına alındı
Van'da 5 kişi gözaltına alındı