Marka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Marka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Marka sorgulama işlemleri tamamen yasal çerçeveler altında yetkili olan kurumlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Editor: Van Haber
01 Şubat 2017 - 18:31 - Güncelleme: 30 Eylül 2017 - 17:23

Marka sorgulama işlemleri tamamen yasal çerçeveler altında yetkili olan kurumlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Türk Patent Enstitüsü tarafından yürütülen marka sorgulama işleminde kurumda yetkili konumda bulunan uzman kişiler ortaya konan başvurunun marka özellikleri taşıyıp taşımadığına karar vermektedirler. Burada kıstas alınan konu başvurunun daha önce başka bir markaya benzeyip benzemediğini tespit etmektir. Eğer bir marka ile benzerlik tespit edilirse uzmanlar marka sorgulama için yapılmış olan bu başvuruyu reddedebilirler. Başvuruyu yapan kişiler ret gerekçelerini dikkate alarak tekrar bir başvuruyu itiraz etme haklarını kullanarak yapabilirler. Eğer marka isimleri alınırsa Türk Patent Enstitüsü tarafından bu markanın ismi ve değerleri yasalar çerçevesinde güvence altına alınmaktadır.

Patent Araştırılması Sorgulamada İlk Adımdır!

Patent almak üzere başvurulan kurumlar patenti alınmak istenen ürünlere karşılık olarak doğrudan araştırma başlatırlar. Bu araştırma ürüne benzer özellikler taşıyan başka herhangi bir ürünün bulunup bulunmadığı ile ilgili olmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan patent sorgulama ile ürünün haklarının kişiye ait olup olmadığının tescil edilmesinin belirlemesi yapılır. Ulusal ve uluslararası olarak çok sayıda kuruma yapılabilen patent sorgulama başvurularında ürünlerin teknik olarak tariflerinin yapılması, ne yönden patenlerin istendiği, ortaya çıkarılan buluşla ilgili özet bilgilerin aktarıldığı evrakların kurumlara sunulması gerekmektedir. Ön bir araştırma ile patent sorgulama için yeterli görülen buluşlarla ilgili kısa süre içinde karar verilebilmektedir.

Patent Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’deki Patent hakları göz önüne alınarak belirlenmiş kurallar çerçevesinde üç farklı Patent sistemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan incelemeli sistemde kurumlar ürünle ilgili olarak bir araştırma raporunu zorunlu koşmaktadırlar. Bu sistem sayesinde ürünün 20 yıl haklarının korunması sağlanabilir. İncelemesiz sistemde ise buluşu gerçekleştiren kişi ürünün haklarını 7 yıllık bir süre ile eline alır. Bu süre içinde ürünü ortaya çıkaran kişiler veya başka kişiler tarafından bir inceleme talebi ortaya çıktığı takdirde araştırmalar yapılır. Araştırmalar olumlu sonuç verirse raporda belirtilecek şekilde ürün için 20 yıllık bir koruma süresi ile Patent belgesi verilmektedir. Faydalı modelde ise daha az veri dikkate alınarak buluş için 10 yıllık süreyle patent hakları verilmektedir. Daha detaylı bilgi almak için lütfen http://www.eforpatent.com/ sitemizi ziyaret ediniz 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vanspor İçin Biraraya Geldiler
Vanspor İçin Biraraya Geldiler
Gürpınar’daki husumetli iki mahalle barıştı
Gürpınar’daki husumetli iki mahalle barıştı