KYK Öğrenci Kredisi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

KYK bursu çıkmayan öğrenciler KYK kredisine başvurabilirler. Bu ikisi arasındaki en önemli fark, burs karşılıksız iken, kredi geri ödemelidir.

KYK Öğrenci Kredisi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?
18 Eylül 2019 - 16:56

Gundemvan.com/ Özel Haber

KYK Öğrenim Kredisi

KYK bursu çıkmayan öğrenciler KYK kredisine başvurabilirler. Bu ikisi arasındaki en önemli fark, burs karşılıksız iken, kredi geri ödemelidir. Yüksek öğrenim öğrencisi olan ve T.C. vatandaşı olan herkes öğrenim kredisi için başvuru yapabilmektedir. Öğrenim kredisi, öğrencilerin eğitim hayatlarını aksatmaması adına, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verilen bir borç olarak nitelenebilir.

Bu kredi, yüksek öğrenim kurumunun normal öğrenim süresince verilir. Yani okulu uzatma denilen durumlarda kredi kesilecektir. Bu paranın geri ödemesi içinse Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, güncel miktar hesaplanmaktadır.

Bir öğrencinin hem KYK bursu hem de kredi alması mümkün değildir. Bu nedenle burs çıkan kişiler kredi başvurusu yapamazlar.

Öğrenim kredisine başvurabilecek öğrenciler;

  • Ön lisans öğrencileri,
  • Lisans öğrencileri,
  • Açık Öğretim öğrencilerinden sadece şehit çocuğu/kardeşi , gazi çocuğu, öksüz olanlar gibi önceliği olan kişiler
  • Ön lisans okuyanlardan DGS ile lisans üçüncü sınıfına ara vermeden geçen öğrenciler ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmemekte)
  • Hazırlık sınıfı harici Master ve Doktora öğrencileri

YORUMLAR

  • 0 Yorum