KYK Borç Sorgulama

KYK Borç Sorgulama

Kyk borcu olarak da bilinen öğrencilere verilen kredi genellikle birçok üniversite öğrencisinin aldığı kredilerden kaynaklanmaktadır.

Editor: Van Haber
22 Eylül 2018 - 00:52

Kyk borcu olarak da bilinen öğrencilere verilen kredi genellikle birçok üniversite öğrencisinin aldığı kredilerden kaynaklanmaktadır. Öncelikle herhangi bir dört yıllık ya da iki yıllık üniversite kazanan öğrenciler kredi ve burs almak için Kredili Yurtlar Kurumuna başvurmaktadır. Bu süreçte bazı öğrencilere burs çıkarken burs için uygun bulunmayan öğrencilere ise kredi çıkmaktadır. Kredi alan öğrenciler öncellikle belli bir belgeye imza atmaları gerekmektedir.

İmza işlemini gerçekleştirdikten sonra da KYK kredisini almaya başlayabilirler. Bu imza işlemi genellikle noter huzurunda yapılan işlemlerden sayılmaktadır. İmzadan hemen sonra ise yapılması gereken ise belli bir dönemden sonra Ziraat Bankasından öğrenci kartı verilmektedir. Verilen öğrenci kartının kullanımına göre yaklaşık Ocak aylarında krediniz yatmaya başlar. Kredi 4 yıllık bir anlaşmaya imza attıysanız 4 yılın bitmesi dönemin son bulması halinde kredinin yatması da son bulmaktadır. Kredi son bulduktan sonra ise işe gireceğiniz zamana ve bununla beraber genellikle 3 4 sene beklenir. Bekleme süresinden sonra sizden alınan kredinin aynısının yatması beklenir. Bu belli bir taksit usulü olduğu gibi toplu yatırımlar da mevcuttur.

KYK borç sorgulama ekranı ise https://www.kyk.gov.tr/web/YENI_GRODEME/geriOdemeParametreGiris.do adresi üzerinden gerçekleşmektedir. Burada yer alan eski kimlik kartı ya da yeni kimlik kartı kısmına tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte öğrenciye kredi veren bankalar ile ve bağkur gün sorgulama gibi işlemleriniz için ayrı ayrı bilgi verilecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HDP Van'da Aday Göstereceği Adayları Açıkladı
HDP Van'da Aday Göstereceği Adayları Açıkladı
Van Ferit Melen Havalimanı Personel Alımı Yapacak
Van Ferit Melen Havalimanı Personel Alımı Yapacak