Kumkuat Fidanı

Ülkemizde bir çok adı olan ve kamkat, kumkuat, kumkat hatta kumkuat diye anılan bitki olarak bilinir ancak en bilinen adı ise kamkuat ve asıl adı kamquattır.

Kumkuat Fidanı
19 Ekim 2019 - 17:31

Ülkemizde bir çok adı olan ve kamkat, kumkuat, kumkat hatta kumkuat diye anılan bitki olarak bilinir ancak en bilinen adı ise kamkuat ve asıl adı kamquattır. Bu dönemlerde genç kızların ve en çok ev hanımlarının minik portakallara benzer meyvesi olduğundan dolayı evinde süs bitkisi gibi yetiştirdikleri de bilinmektedir. Meyvesinin bolca faydası olduğu söyleniyor ve biliniyor. Turunçgillerden olan bu kamkatlar kış dönemlerinde de yapraklı olmakta olduğu hatta bir çok dönem meyvesi de üzerinde olduğundan dolayı evde yetiştirmek daha kolaydır. Çünkü bir çok iç mekan süs bitkileri özellikle güneş ışığını yeterince alamadığı dönemlerde yaprak dökmeye başlamaktadır. Bu minik ve bol yapraklı süs bitkisi ise özellikle, ciddi sorun olmaktadır. Kumkuat fidanı bu yüzden evde bakımı kolay olan bitkidir. Ağaç boylarına ulaşmayan ev için saksıda üretilen türleri de mevcut olduğu için en çok tercihi yapılan meyve fidanı olarak anılabilir de.

 

Kamkuat gibi yediveren limon fidanı da en çok talep gören meyve fidanlarından biridir. Limon fiyatları arttığı için de her dönem meyve veren bu limon fidanları balkon ve özellikle teraslarda çok şekilde yetiştirilmektedir. Yetişkin bir bitkinin bolca meyvesi bulunur ve evinizin limon ihtiyacını karşılamasının yanı sıra güzel kokusu ile de sizleri mest edecektir. Fidan ara sisteminde 5-6 farklı çeşit limon fidanı bulabilirsiniz. Kumkuat ve limon fidanları ev hanımlarının evde yetiştirmek için tercih edeceği ilk iki bitki olarak bunları söylememiz gayet yerinde olacaktır. Kamkat gibi limon fidanı da yaprak dökmez ve soğuk havalara dayanım gücüyle bilinmektedir. Bakımları da birbirine benzemektedir. Birden fazla aynı tür fidanın yan yana bulunması da meyve oranını arttıran bir unsur olarak bilinir. Genelde kendine verimli fidanlar olsa da yine de yanyana oluşları birbirlerini etkilemektedir. Kamkat meyvesinin faydaları için biraz araştırma yaparsanız, portakaldan çok daha fazla faydası olduğunu da gözlemleyebileceksinizdir. Saksılarını zamanla biraz büyütüp toprak ilavesi de meyve oranına fayda edecektir. Aşırı sulamadan kaçınmanız kök sağlığı için önemlidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum