Komşu İran'da koronavirüs tablosu gittikçe daha da ağırlaşıyor!

Komşu İran'da koronavirüs kaynaklı vaka artışı her geçen gün daha da fazlalaşıyor. Ülkede toplam can kaybı 27 bin 419'a çıktı.

Komşu İran'da koronavirüs tablosu gittikçe daha da ağırlaşıyor!
07 Ekim 2020 - 00:21

İran'da 227 kişinin daha virüs nedeniyle yaşamını yitirmesi sonucu toplam can kaybı 27 bin 419’a çıktı. Ülkede 4 bin 151 kişide daha virüs tespit edildiği ve toplam vaka sayısının 479 bin 825’e ulaştığı açıklandı.

İran Resmi ajansı IRNA'ya konuşan Mohrez, "Koronavirüs salgınının boyutu şimdiye kadar hiç bu kadar korkutucu olmamıştı." dedi. 

HASTANELER HASTA KABUL EDEMİYOR

Ülkede hastanelerin tamamen koronavirüs hastalarıyla dolu olduğunu aktaran Mohrez, "Kovid-19 hastalığına yakalanan birini hastanelerde kabul edecek imkan yok. Yoğun bakım ünitelerinde boş yer bulunmuyor hatta bazı hastanelerdeki hastalara yeterli oksijen sağlanamıyor." ifadelerini kullandı. 

İNSAN YOĞUNLUĞU EN DÜŞÜK SEVİYEYE DÜŞÜRÜLMELİ

Bu şartlarda en önemli konunun halka açık mekanların boşaltılması ve her türlü toplantıdan kaçınmak olduğunu vurgulayan Mohrez, yasama, yürütme ve yargı erki başkanları arasındaki toplantıların ertelenmesinin de doğru bir karar olduğunu belirtti. 

İranlı doktor Mohrez, "Meclis ve diğer ofisler de ya kapatılmalı ya da insan yoğunluğu en seviyeye düşürülmelidir." çağrısında bulundu. 

CAN KAYBI 200'ÜN ÜSTÜNE ÇIKTI

İran'da nisan ortalarında düşüşe geçen günlük vaka sayıları ve can kayıpları, tedbirlerin gevşetilmesinin ardından ve bazı eyaletlerde sosyal mesafe kurallarına uyulmaması nedeniyle son aylarda yeniden artmıştı. 25 Mayıs'ta 34'e düşen günlük can kaybı sayısı, tekrar 200'ün üstüne çıktı. 

VAKA SAYISI REKOR KIRDI

Ülkede günlük vaka sayısı da bugün salgının başlangıcından bu yana en yüksek seviyesine çıkarak, 4 bin 151 olarak kaydedilmişti.

TÜM KISITLAMALAR GERİ DÖNDÜ

Şubat ayından bu yana inişli çıkışlı bir seyir izleyen Kovid-19 vakaları eylül ayının sonlarına doğru en üst seviyelere çıkınca başkent Tahran'da kısıtlamalar geri geldi.

3 Ekim Cumartesi günü hayata geçirilen kısıtlamalar kapsamında üniversiteler, okullar, dini medreseler, camiler, sinema ve tiyatro salonları, müzeler, toplantı salonları, kuaförler, güzellik salonları, spor salonları, kafeler, hayvanat bahçeleri, eğlence merkezleri ve yüzme havuzları bir hafta süreyle kapalı olacak.

Tahran İl Meclis Başkanı Muhsin Haşimi, yaptığı açıklamada 1 haftalık sürenin yetersiz olduğunu belirterek, tedbirlerin etkili olabilmesi için kısıtlama süresinin 2 haftaya çıkarılmasını istemişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum