Kök Hücre Tedavisi ve Önemi

Kök Hücre Tedavisi ve Önemi

Kök hücre, en basit ifadesiyle vücudumuzdaki diğer hücreleri üretebilen bir hücre türüdür. Kök hücreler bölünürken kendilerinden veya diğer doku hücrelerinden de üretebilirler. Örneğin kan, beyin, böbrek, kemik gibi organlarımızı oluşturan diğer hücrelere dönüşebilirler.

Editor: tufan
15 Kasım 2018 - 12:33 - Güncelleme: 15 Kasım 2018 - 12:43

 

Kök Hücre Türleri

Kök hücreler, “embriyonik kök hücre” ve “erişkin kök hücre” olmak üzere iki ana bölüm olsalar da bunlardan başka suni olarak oluşturulan “uyarılmış pluripotent kök hücre” çeşidi de mevcuttur.

Embriyonik Kök Hücreler

Embriyonik kök hücre, en fazla bölünme özelliğine sahip kök hücrelerdir. Bunlar genellikle tüp bebek merkezlerindeki çalışmalardan elde edilir. Embriyodan alınan bu tür kök hücreler, gerekli koşullar sağlandığı takdirde hemen hemen tüm hücre çeşitlerine dönüşebilme özelliği kazanırlar. Embriyonik kök hücreler ayrıca laboratuvar ortamında kolayca büyütülebilmektedir.

Erişkin Kök Hücreler

Bu tür kök hücrelerin en temel görevi; zarar görmüş dokuların onarılmasıdır. Embriyo gelişiminden sonra diğer dokularda bulunmaktadırlar. Erişkin kök hücreler bölünüp kendilerini yenileyebilirler. Ayrıca, sınırlı da olsa, diğer dokulara dönüşebilme özellikleri vardır. Bu tür, uzun zamandır hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Uyarılmış Pluripotent Kök Hücre

Bu iki ana kök hücre türünün dışında suni olarak elde edilen bir türdür. Bunlar, erişkin kök hücrelerin tekrar programlanıp embriyonik kök hücre özelliği kazandırılmasıyla elde edilmektedir. Yeniden programlama işlemi için virüsler kullanılmaktadır. Ancak bu işlem riskli olduğundan riskleri en aza indirmek için çalışmalar devam etmektedir.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kök hücre tedavisi veya nakli, tedavisi olmayan hastalıklar için bir çıkış yolu niteliğindedir. Bu nedenle de son derece önemlidir. Kök hücre nakli için bağışı yapan kişi ile hasta arasındaki uyum hayati önem taşımaktadır. İki şekilde kök hücre alımı vardır. Birincisi; kemik iliğinden alınarak yapılan işlem. Bu işlem, anestezi yapılarak, ameliyat koşullarında gerçekleşmektedir. Ancak fazla yaygın bir uygulama değildir. İkinci yöntem ise kandaki kök hücrelerin toplanmasıyla yapılan işlemdir.

Nasıl Donör Olunur?

Öncelikle belirtmeliyim ki donörlük acı veren bir işlem değildir. Yapmanız gereken tek şey, herhangi bir Kızılay noktasına giderek birkaç tüp kan örneği vermeniz. İlerleyen süreçte eğer verdiğiniz örnekle uyuşan bir hasta bulunursa, uyumluluğun aynı düzeyde devam edip etmediğini anlamak için tekrar örnek vereceksiniz. Eğer sonuç olumluysa Kızılay’dan gelen direktifler doğrultusunda bağışınızı yapabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı’nın Sağladığı İmkânlar

Kıymetli takipçiler, her ilde Kızılay noktası bulunmakla birlikte kök hücre bağışı her ilde yapılamamaktadır. Bu durumda işlemin yapılacağı bir ile gitmek durumundasınız. Ama bu önemsiz bir ayrıntı… Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bağanlığı, yanınızda götürebileceğiniz bir refakatçinizle birlikte yol masraflarınızı karşılamaktadır.

Bağış Yapmanın Önemi

Arkadaşlar, kök hücre tedavisi pek çok hastalığın tedavisinde bir umut ışığı niteliğindedir. Bu hastalıklar ölümcül olmakla birlikte hâlen bağış bekleyen binlerce hasta mevcut. Onların umudu biziz. Düşünün. Vücudunuzda, belki de hasta yatağında günleri sayılı olan birisinin tedavisini taşıyorsunuz. Onun hayatını, gözlerindeki yaşam pırıltısını taşıyorsunuz. Düşünün sizin sayenizde bir anne, bir baba, bir evlat, kısacası bir insan yenecek vücudundaki habis düşmanı. Onları bu savaşlarında yalnız mı bırakacağız? Asla! O hâlde en kısa zamanda Kızılay’a giderek on bilemediniz on beş dakikanızı bu kan örneği vermek için ayırın. Sağlıklı günler…

 

Bu konu gibi sağlık ile ilgili diğer yazılar için: https://www.shallwe.com.tr/saglik/

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı