Kimler Emlak Vergisinden Muaf Olabilir?

17 Ekim 2019 - 09:17

Emlak vergisi ülkemizde yaşamakta olan tüm emlak sahiplerinin her yıl iki taksit halinde ödedikleri bir vergidir. Muğla Marmaris Emlak piyasasında merak edilen emlak vergisinden kimler muaf olabilir yanıtı açıklandı. Tüm mülk sahipleri bu vergileri ödemekle mükellef olup bazı durumlarda insanlara bu vergilerden muaf olabilmektedirler. Hatta şu an taşıdıkları özellikler ile muaf olmalarına rağmen bundan haberdar olmayan birçok kişinin başvurularını yapmayı boş yere vergi ödemeye devam ettiği de bilinmektedir. Marmaris satılık ev alırken vergi durumunu kontrol etmenizde yarar var. Emlak vergisinden muaf olmak için aranan özellikler şunlardır;
- Sahip olunan mülkün 200 metrekareden küçük olması.
- Emlak sahibinin gelirinin olmaması ve tek mülkünün olması.
- Emlak sahibinin ev hanımı, dul, emekli, işsiz, gazi veya şehit yakını olması.
- SGK tarafından verilen yasal belgeler ile gelir vergisi mükellefi olmadığı kanıtlanan kişiler.
Bunların dışında ilgili kanunun 5'nci maddesinde, emlak vergisi 2500 liradan fazla olan ve mesken kullanımında apartman dairelerinin inşaatın tamamlanışından sonraki 5 yıl içinde muafiyet vardır. Muğla Marmaris Selimiye satılık arsa piyasasından parsel alırken vergi konusunu önemle kontrol ediniz. Emlak vergilerinin 4’te 1’lik kısmı da geçici vergi muafiyetine tabi olabilir. Bu konuda yapılacak olan araştırmalar ile herkesin kendileri için en doğru bilgileri bulabilmesi ve gerek olmadığı halde vergi ödemekten kurtulabilmeleri mümkündür. Yazlık ev yanında aynı zamanda kışlık ev alınması da vergiye tabi olan bir durumdur. Aynı şekilde birden çok iş yeri olan kişiler de bir tane dahi olsa emlak vergisi ödemek zorundadırlar.
Emlak Vergisi Muafiyetinden Faydalanmak İçin Yapılması Gerekenler
Vergi muafiyetinde faydalanmak isteyen kişiler gerekli özellikleri taşıdıklarına dair belgeleri ilgili kurum yetkilisine  sunmak zorundadırlar. Aksi takdirde muafiyet hakkında faydalanamamaktadırlar. Vergiler mülkün bulunduğu ilçelerin belediyelerine ödendiği için aynı şekilde muafiyet başvuruları da yine aynı belediyeye yapılmalıdır. Başvuru için gerekli belgeler muafiyet durumuna göre farklılık göstereceği için önceden ilgili birimlerden hangi belgelerin istendiğine dair bilgiler alınmalıdır.
Emlak Vergisi Muafiyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İlgili şartları taşımalarına rağmen başvuru yapmadıkları için vergi ödemeye devam eden kişiler ilgili belediyelere bir dilekçe ile başvuru yaptıkları takdirde geriye dönük olan 5 yıllık ödemelerini geri alabilmektedirler. Emlak vergisi muafiyeti hakkında bilgiler olmayan kişiler en kısa zamanda gerekli bilgileri edinmeli ve gerekli başvuruları yapmalıdırlar.
Gönenç Emlak | Marmaris
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum