Kıble Bulmak İçin Kullanılan Yöntemler

Kıble Bulmak İçin Kullanılan Yöntemler

Kıble Bulmak İçin Kullanılan Yöntemler

Editor: ajans
07 Mart 2019 - 18:22 - Güncelleme: 07 Mart 2019 - 21:10

Kıble yönüne doğru namazın kılınması farzdır. Dolayısıyla kıble yönünüzün doğru şekilde tespiti pek mühim bir konudur. Kıble Bulma gibi çalışmalar size en doğru kıble yönünü vermek için hizmet vermektedir. Günümüz internet teknolojisinin kıble cihetinin belirlenmesinde kullanılması tüm işlerimizde olduğu üzere kıble yönünün tespitinde de bize büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Namazın sıhhati açasından büyük önem arz eden kıble yönünün tayini hususunda farklı yöntemler mevcut mudur?

Google Maps uygulamaları ile artık kıble yönünü tespit etmek çok kolay. Fakat halen daha eski alışkanlıklarından kopmak istemeyenlerin kullandığı en geçerli yöntem pusula yöntemi olmaktadır. Kıbleyi pusula ile tayin etmek isteyenler bu yöntemi kullanarak yaklaşık olarak kıble yönünü bulabilmektedir. Fakat bu yöntemin bir takım mahsurlu yönleri bulunmaktadır. Kıble bulma pusulası sayfasında da detaylandırılan bu yöntemin sıkıntılı taraflarını sizler için derledik ve şu sonuçlara ulaştık. Evet pusula yön tayininde en sağlam araçlardan birisidir. Fakat ağır metallerin olduğu bir yerde pusula sizi yanıltabilir. İkinci olarak manyetik kuzey ile gerçek kuzey arasında sapma açısı kadar bir fark oluşmaktadır. Bu sapma açısınında bilinmesi icap etmekedir. Ayrıca, bulunduğunuz yerleşim biriminin kıble açısını bilmeniz de gerekmektedir. Tüm bu sorunlar her ne kadar pusula ile kıble tayini hususunda bizi tedirgin etse de öteden beri kullanılan en geçerli yöntem olarak kıble pusulası metodu tavsiye edebileceğimiz yöntemlerin başında gelmektedir.

Biraz önce de belirtildiği üzere şu anda kullanılan ve en sağlıklı sonucu elde etmemizi sağlayan yöntemlerin başında Google Haritaları ile kıble tayini metodu gelmektedir. Bulunduğunuz yerleşim biriminde adresinize veya yakın çevrenizdeki bir karineden yola çıkarak evinizin çatısına ve tepenize kadar inip kıble çizginizi hızlı şekilde almanız mümkün. Böylesine hızlı, pratik ve aynı zamanda en doğru sonuca ulaşmanızı sağlayan bu metot işinizi ziyadesiyle görecektir. Mesela, İstanbul'da bir semtteki ev veya işyerinizin kıble yönünü öğrenmek isterseniz, istanbul kıble yönü sayfasından bulunduğunuz yeri haritada gezinerek hızlıca bulup hem kıble çizgisini ve hem de pusula ile kıbleyi bulmak isteyenlere kıble açısını hızlı şekilde temin edebileceksiniz. kiblebulma.com ile daha fazla şehir veya dünya ülkelerine ait merkezlerin kıble yönlerini bulabilirsiniz. Kıble yönüm acaba doğru mu? sorununu artık kolay şekilde verdiğimiz adres ile aşabileceksiniz. Gönül rahatlığı ile ibadet etmeniz temennisiyle...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyum atandı
Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyum atandı
Tuşba Kaymakamı Uçar dünya evine girdi
Tuşba Kaymakamı Uçar dünya evine girdi