Kent Meydanı Van'ın Çehresini Değiştirecek

Van Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile ortaklaşa yapılacak olan Kent Müzesi için 2. çalıştay düzenlendi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden akademisyenlere çalıştay da projenin detayları anlatıldı.

Kent Meydanı Van'ın Çehresini Değiştirecek
02 Mayıs 2018 - 21:59

VAN KENT MÜZESİ 2. ÇALIŞTAYI YAPILDI

Van Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile ortaklaşa yapılacak olan Kent Müzesi için 2. çalıştay düzenlendi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden akademisyenlere çalıştay da projenin detayları anlatıldı.

Tarihi Endüstri Meslek Lisesi binasında hayata geçirilecek olan Van Kent Müzesi için 2. çalıştay gerçekleştirildi. Bir otelde düzenlenen çalıştaya Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, akademisyenler ve kurum amirleri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Suat Parin yaptı.

Kent müzesinin Van tarihi için önemli bir mekan olacağını belirten Doç. Dr. Parin "Van gibi kadim bir şehirde yaşıyoruz. Bu şehrin geçmişini kayıt altına almak istiyoruz. Şehirler canlı varlıklardır yaşatılmayı beklerler. Geçmişten geleceğe yapılacak en büyük yatırımda şehirlerdir. Bu nedenle de kent müzesine gerçekten ihtiyacımız var. Her anlamda çok zengin bir şehirde yaşıyoruz" dedi.  

Birinci çalıştay ile taşların yerine oturduğunu söyleyen Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Müdürü Halil İbrahim Güray, "Projeyi belli bir aşamaya getirdik. Taslak proje şu anda hazır. Bu projeleri hazırlarken Van kültürünü bilen değişik kesimlerinden de katkı aldık çalıştaya davet ettik. Fikirlerini aldık. Bu çalıştayımıza da  akademisyenlerimizi çağırdık. Değerli fikirlerden sonrada son değerlendirmeler yapılacak. Ve hızlıca projeyi hayata geçirip 2018 yılı sonunda tamamlayacağız. 1915-18 olayları sonrası Van'da kocaman bir enkaz kaldı. Son 100 yıllık tarihimizi geleceğe aktarmak için bir kent müzesi ihtiyacı vardı. İnşallah bu projeyi Büyükşehir ile birlikte hayata geçireceğiz" diye konuştu.

Kent Müzesinin Van için geç kalınmış bir proje olduğunu belirten YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise projeye destek verdiklerini söyledi.

Battal, ''Daha öncede böyle bir çalışma yapmak istedik. Fakat geçmiş belediye ile iş birliği yapamıyorduk. Şimdi böyle bir adım atıldı. Biz bu adımın atılmasını önemsiyoruz ve desteklerimizi her anlamda sunacağız" dedi.

Van'ın geçmiş yıllarda belediye hizmetlerinden faydalanmadığını söyleyen Vali Murat Zorluoğlu, kentin belediye hizmetleri bakımından olması gereken yerden çok geride olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

VAN DENİZİNİ KİRLİLİKTEN KURTARACAĞIZ

"Çevre konusunda çok duyarlı olduklarını söyleyen bir belediyeden bu belediyeyi devraldık. Ne yazık ki kanalizasyonun dörtte üçü şehrin en büyük değeri olan Van denizine akıyor. Bu kabul edilir bir durum değildir. Biz göreve gelmemizle süratle bir proje hazırladık. İhalesi yapıldı. En kısa zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki ile beraber atıksu arıtma tesisimizin temelini atacağız. 2019 yılı sonunda hedefimiz bunu bitirmektir. Arıtma tesisi ile Van denizimizi bu kirlikten kurtaracağız. Ve bundan sonra Van denizi çok daha mavi olacak."

ÇÖP PROBLEMİNİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ

Çöplerin vahşi depolama sistemiyle Özalp yoluna atıldığını belirten Vali Zorluoğlu, "Türkiye'de büyükşehirler içersin de başka bir şehirde böyle çöp depolama yapan başka bir il daha yoktur. Biz bunu gördük ve projemizi hazırladık. Bu alanı rehabilite edip yeşillendireceğiz. Ayrıca enerji elde edeceğiz. Yine dört ilçemizde de çöp transfer istasyonları kuracağız. İlçelerin çöplerini taşıyarak yeni kuracağımız tesise getireceğiz. Yani ilimiz modern bir katı atık tesisine kavuşacak" dedi.

KENT MEYDANI VAN'IN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK

Van'ın en önemli sorunlarından birinin meydan yokluğu olduğunu kaydeden Vali Zorluoğlu, " Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla şehrin kalbine 25 dönümlük bir kent meydanı yapıyoruz. Orayı projelendirdik. Kamuya ait binaları yıkmaya başladık. Çalışmalar başladı. Hak sahipleriyle görüşmeler sürüyor. Burası bittiği anda Van'ın çehresi değişmiş olacak" diye konuştu.

AKDAMARDA BU YIL AYİN OLACAK

Van'ın bir turizm kenti olduğunu ve daha çok turisti Van'a getirmek için büyük çaba içinde çalıştıklarını ifade eden Vali Zorluoğlu, şunları konuştu:

"Akdamar çok turist alan bir mekan. Ama Akdamar'da susuzluk çok büyük sorundu. Biz bu soruna da el attık ve tatlı su projesi yaptık. Tatlı su projesinin ihalesi yapıldı. Önümüzdeki günlerde sözleşmeyi yapmış olacağız. Su ile birlikte elektrikte götüreceğiz. Biliyorsunuz 3 yıldır Akdamar kilisesinde ayin yapılmıyordu. Eylül ayında yeniden ayini gerçekleştirmiş olacağız. Bu yıl Akdamar adasına 200 bin turistin ziyaret etmesini bekliyoruz. Bu da bizim için bir rekordur" dedi.

Kendisini en çok heyecanlandıran projelerin başında kent müzesinin geldiğini ifade eden Vali Zorluoğlu, konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

"Bu büyük proje beni çok heyecanlandırıyor. Bu proje Van için çok kıymetli bir projedir. Bu proje birçok arkadaşımızın yoğun çabası gayretiyle bu noktaya gelmiştir. Bittiğinde de Van için Van'ın tarihi için önemli bir yer olacaktır. Burada en başta kalkınma bakanlığımıza DAKA'ya Büyükşehir Belediyemize, Genel Sekreterimiz Mustafa Yalçın'a YYÜ teşekkür ediyorum. Şimdiki hedefimizde Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Tekel binamızı koruma altına almaktır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum