Kaliteli Tercüme Bürosu: NOVA Tercüme

Kaliteli Tercüme Bürosu: NOVA Tercüme

Editor: Erkut
18 Aralık 2018 - 09:41 - Güncelleme: 19 Aralık 2018 - 14:58

Tercüme, bir metnin veya sözlü ifadenin farklı bir dile çevirme işlemidir. Ancak tercümesi yapılacak olan metin veya sözün eski anlamını kaybetmeden ve üzerine yorum katılmadan çeviri yapılması en önemli husustur. Bu nedenle tercüme yapacak olan kişilerin tercüme edilecek dilin tüm gramer krallarını ve kelime guruplarını bilmesi gereklidir. Ancak bu şekilde çevrisi yapılacak metnin anlam bütünlüğü sağlanabilir ve etkileyiciliği korunabilir.

Bir dili anadili seviyesinde bilmek her zaman profesyonel tercüme yapmak için yeterli olmayabilir. Bazı tercümanlar şekilciliğe takılarak cümleleri uzun uzadıya tercüme etmek isterler ve bu durumda da ortaya büyük bir kelime karmaşası çıkar. Kaliteli tercümedeki amaç, çevirisi yapılacak metnin şekil bütünlüğü korumak değil anlam bütünlüğünü korumaktır.

Ancak bu şekilde metinde anlatılmak istenen okuyucuya geçer. Dolayısıyla kaliteli tercüme yapmak için sadece yabancı dil bilmek yeterli değildir. Bunun yanında tercümanın teknolojik gelişmeleri de takip ederek alanındaki yeniliklerden haberdar olması çok önemlidir.

Kaliteli tercüme yapmak için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

·       Öncelikle tercüme edilecek dilin tüm kelime gruplarına, dil bilgisi ve gramer kurallarına çok iyi hâkim olmak gerekir.

·       Tercüme edilecek metindeki bazı dikkat edilmesi gereken kelimeler not alınarak kontrolünün yapılması önemlidir.

·       Tercüme edilecek metnin dil-kültür ilişkisi içinde değerlendirip o ülkede yaşayanların hayatlarını bilmek gerekir. Bunun içinde tercümanın zaman zaman bu ülkelere seyahat etmesi yapacağı tercüme kalitesini yükseltecektir.

·       Son olarak da teknolojiden faydalanarak tercümesi yapılacak metindeki kelimeler kontrol edilmeli ve kelime gruplarındaki hatalar düzeltilmelidir.

NOVA, tercüme bürosu, kaliteli tercüme yapan profesyonel bir ekiple hizmet vermektedir. Dil bilgisi konusunda uzmanlaşmış, tercüman ve editör kadromuz, alanlarıyla ilgili tüm eğitimlerini tamamlamış ve teknolojik imkanları kullanabilme yeterliliğine sahiptir. Bunun için tercüme büromuzun irtibat telefonlarından bizlere ulaşabilir ve tercüme hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yüksek kaliteli tercüme, ekonomik fiyatlandırma ve hızlı proje teslimi için NOVA Tercüme ile görüşmeden kararınızı vermeyin.

NOVA Tercüme
Tepe Prime A-28 Çankaya Ankara
0312 428 04 84

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı