Kalite Yönetim Sistemleri Denetimi ve Belgelendirme

Bir mal, malzeme veya hizmetin uluslararası kabul görülen standartlarda olması kalite yönetim sistemleri ile ifade edilmektedir.

Kalite Yönetim Sistemleri Denetimi ve Belgelendirme
13 Aralık 2018 - 20:54

 

Bir mal, malzeme veya hizmetin uluslararası kabul görülen standartlarda olması kalite yönetim sistemleri ile ifade edilmektedir. Kalite yönetim sistemlerinin her biri farklı konuları kapsıyor olması ile beraber genel olarak belirli standartlar belirlemesi ortak bir durumdur. Kalite yönetim sistemlerinin daha sağlıklı olarak işlev kazanması için denetim ve belgelendirme yapılma yoluna gidilmektedir. Böylelikle tüm sektörlerin yeterlilik durumu şeffaf olarak tescillenmiş olur. Denetim ve belgelendirme yapacak firma veya kuruluşun kalite yönetim sistemleri konusunda uzman ekip personeli ve yine ürün standardının kontrolü için yeterli düzeyde teknik donanım ve cihazlara sahip olması gerekir.

 

Otomotiv ve Taşımacılık Sektöründe Standartlar

Otomotiv sektörünün kalite yönetim sistemleri içerisinde uluslararası kabul görmüş standartları taşıması gerekmektedir. Bu sektörde kullanılan ıso 16949 global otomotiv endüstrisindeki standartları belirlemektedir. Otomotiv ürünlerinin teknik donanımından, insan ergonomisi ile uyumuna kadar birçok konuda belirlenmiş kalite yönetim standardını kapsamaktadır.

Taşımacılık Sektöründe Kullanılan Kalite Standartları Belgeleri

Taşımacılık sektöründe sıkça duyulan ce belgesi bir malın uluslararası serbest dolaşımına imkan tanıyan ve ürünlerin güvenirlik seviyesini belirleyen standartları kapsamaktadır. Avrupa birliği karayolları taşımacılığında hizmet veren araçların sahip olması gereken teknik donanım ve bu donanımların belirtilen uluslararası standartlarda olmasına ilişkin verilen kalite yönetim belgesi e-belgesi olarak tanımlanmaktadır. Kalite yönetim sistemleri belgelendirme işlemleri için turcet.com üzerinden hizmete ilişkin talep oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum