Kalça Artroskopisi

Kalça Artroskopisi aktif bir şekilde yaşayan, aktif spor yapan insanlarda son zamanlarda yaygın bir şekilde gözükmeye başladı.

Kalça Artroskopisi
29 Kasım 2018 - 23:08
Reklam

Kalça Artroskopisi aktif bir şekilde yaşayan, aktif spor yapan insanlarda son zamanlarda yaygın bir şekilde gözükmeye başladı. Bu hastalık yaşam kalitesini oldukça olumsuz yönde etkilese de kısa bir süre içinde tedavisi gerçekleşmektedir.  Artroskopi işlemi gerçekleşmeden önce hastalar için istirahat, fizik tedavi, kalça eklemi iğneleri, ilaçlar gibi tedavi yöntemleri kullanılır bunlar sonuç vermediği durumlarda ise cerrahi işlemlere başlanır. Kalça artroskopisi insanda bulunan en büyük küresel kemiktir. Tedavi sürecinden sonra hastalar 2 illa 3 hafta boyunca koltuk değeni kullanması zorunludur şayet ameliyatta kıkırdak yenileyici işlem yapıldıysa değnek kullanımı 8 hafta kadar sürmektedir. Bu zorlu cerrahi sürecinin başarıyla tamamlanmasının ardından ise 12 haftalık fizik tedavi, fizyoterapi süreci başlar.

Kalça Yırtılması Nasıl Oluşur?

Kalça yırtılması en çok genç ve aktif insanlarla görülmekle birlikte elli yaş sonrasında da sıkça rastlanan bir hastalık türüdür. Eklem sürekli aktif bir şekilde çalışırken, sürtünmenin sonucu olarak üst tarafa gelen yük labrum tarafından taşınıyor. Labrum bir süre sonra aşınarak kalça labrum dediğimiz hastalık baş gösteriyor. Kişilerin yaşam kalitesini her ne kadar düşürse de tedavi sürecinin ardından hastalar sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebiliyorlar. Açık cerrahi işlem ya da kapalı cerrahi işlemin ardından hastalar 4 illa 8 haftanın sonunda kaldıkları yerden yaşamlarına devam edebilecek hale geliyor. Eğer sürekli olarak kalçanızda ağrı yaşıyorsanız doktorunuzdan randevu almayı unutmayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum