Kablosuz ağ sayesinde duvarın ardı görülebilir mi?

Hemen her evde ve iş yerinde kullanılan kablosuz ağların ciddi bir güvenlik sorununa yol açtığı ortaya çıktı. Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma kablosuz ağ ve bir akıllı telefon sayesinde duvarın arkasını "gözetlemenin" mümkün olduğu anlaşıldı.

Kablosuz ağ sayesinde duvarın ardı görülebilir mi?
20 Kasım 2018 - 00:24
Reklam

Kablosuz internet ağını kurmaya yarayan wifinin güvenirliği tehlikeye girmek üzere. Çünkü, wifi teknolojini kullanarak mekanların içini duvar arkasında ya da kapı arkasından gözetlemek mümkün olabileceği iddia ediliyor.

Webtekno'dan Emre Zehir'in haberine göre biraz bulanık olarak da olsa duvarların arkasını görmek artık mümkün. Bunun için gerekenler bir adet akıllı telefon ve Wi-Fi. Wi-Fi teknik olarak dalgalar halinde hareket eden bir veri ağıdır. Bu dalgalar, tıpkı su dalgalarında ya da ses dalgalarında olduğu gibi, bir cisme çarptıkça kırılır, frekansları ve atmaları değişir, yönleri farklılaşır. Bu yüzden boş arazide yüz metre menzili olan Wi-Fi modemi on metre mesafedeki mutfak balkonunda çekmez, çünkü buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi aletler ve arada bulunan duvarlar Wi-Fi'yi yer. Wi-Fi dalgaları insanlara çarpınca da tepki gösteriyor, ona göre kırılıyorlar. Elektromanyetik alandaki değişimlere göre bir ortamda insan olup olmadığını, varsa kişi ya da kişilerin hareketlerini, konumlarını görebilmek mümkün. Hatta bunu başaran birkaç girişimci de var.

Kaliforniya Üniversitesi'nden Yanzi Zhu ve ekibi ise durumu birazcık korkunçlaştıran bir atılım gerçekleştirdiler. Artık en dış seviye Wi-Fi ile bir mekanı gözetlemek mümkün. Akıllı telefonumuzun görebildiği tüm kablosuz ağları gözetleme amacıyla kullanmak mümkün. Zhu ve ekibinin geliştirdiği sistem gözlem yapabilme yeteneği sağlıyor. Genel olarak kişi sayısı ve hareketleri belirleyebilen bu teknoloji daha gelişime de açık, yakın zamanda yeni Wi-Fi teknolojileri geldikçe sinyallerin de güçlenip işleri kolaylaştıracağı düşünülüyor. Ekip, araştırmalarında yüzde 93'e yakın bir isabet oranına erişmeyi, farklı hareketlerin yarattığı farklı Wi-Fi etkilerini gözlemleyebilmeyi başarmış. Wi-Fi sinyallerini bina dışına çıkmayacak şekilde yalıtmayacaksanız, Wi-Fi sinyaline parazit eklemek şimdilik en makul savunma gibi gözüküyor.

60 saniyede günün özeti (adblocker) yazılımınızı kapatıp sayfayı yenileyin.

 

Quaresma'yı isyan ettirdi

Bin liralık tost

1 Aralık 2018'de başlıyor

technologia cientifico noticias haber technology science news sosyal medya İnternet küresel Isınma internet Bilim - Teknoloji Bilim Teknoloji Teknoloji Bilim Kablosuz wireless ağ röntgen

YORUMLAR

  • 0 Yorum