Japonca Tercüme ve Çeviri Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Japonca Tercüme ve Çeviri Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
07 Ocak 2020 - 21:23

Tercümede ve Çeviride Kültür Neden Önemlidir?
İnsanların iletişim için kullandıkları terim ve kavramlar, farklı dillerde aynı ya da benzer olsa da kullanılan toplumun kültürüne, ideolojisine ve yaşanılan zamana göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sadece kelimelerde değil işaret ve simgelerde de görülmektedir. Çünkü zaman içerisinde insanlar tarafından ortak olarak oluşturulan kültür, kavramlara farklı anlamlar yükleyebilmektedir.

Çoğu zaman, kelimelerin doğru ve yerinde kullanılması ile yapılan bir tercüme bile iletişimin doğru kurulması için yeterli olamamaktadır. Çünkü konuşmacı ve dinleyiciler ile aynı ortamı paylaşan tercümanın duruşu, kıyafeti, beden dili yani görünüşü ve davranışları, tercümenin etkinliğini ve verimliliğini etkilemektedir.

Japonca Tercüme ve Çeviri Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?
Japonlar, dış dünya ile iç içe olsalar da halen kendilerine has kültürlerini yaşatmakta ve bu konuya oldukça önem vermektedirler. İyi, doğru ve Japon kültürüne uygun yapılmış Japonca bir çeviri ya da tercüme, Japonlara saygı göstermenin en önemli yollarından biridir. Bununla birlikte tercüme ve çeviri esnasında bazı kurallara dikkat etmek gerekmektedir. Şöyle ki;

Karşılamalarda; bir yabancı olarak sizden beklenmese bile Japon toplumunun ayrılmaz bir parçası olan, selam verirken, teşekkür ederken, ayrılırken, dikkat çekerken, sempati gösterirken veya özür dilerken öne doğru eğilerek yapılan “ojigi” selamlamasını unutulmamalısınız.

Gerek iş gerekse statü olarak üst düzey kişilerle konuşurken kafanızın, konuştuğuz kişiden aşağıda olmasına dikkat etmelisiniz.

Japonya’da kartvizitlerin kişileri temsil etmesi nedeniyle saygı gösterilen bir evrak olduğunu bilmeli ve kartvizit alış verişinde adeta küçük bir merasim görmeye hazır olmalısınız. Kartvizitin Japonca çevirisinin doğru olduğundan mutlaka emin olmalı, karşınızdaki Japon’un ismi yanlış telaffuz ederek bir suç işlemesine (!) sebep olmamalısınız.

Tercümanlık yaptığınız kişinin tam adının ve firma adının tam olarak anlaşıldığından emin olmalı, kartvizit verilecekse iki elle tutularak ve ojigi yapılarak verilmesini sağlamalısınız. Alınan kartın pantolon cebine konulmasına engel olmalı, cüzdan ya da göğüs cebine konulmasını önermelisiniz.

Dünyanın birçok bölgesinde; tek elle yapılan, işaret parmağı ve başparmağın birleştirilerek halka haline getirilmesi kalan üç parmağın yukarı bakması şeklinde yapılan jest / hareket, “tamam” olarak yorumlanır. Ancak Japonya'da bu hareket “para” anlamına gelir ve kaba bir hareket olarak kabul edilir. Aynı şekilde işaret parmağı ile birisini çağırmak Japonya'da oldukça rahatsız edici bir jesttir. Bu hareket çoğu Asya ülkesinde hoş karşılanmaz ve Singapur'daki ölümü simgeler. Bu nedenle bu jestleri kullanmamalısınız.
Japonya’da kişiler arasında elden ele para alışverişini neredeyse hiç göremezsiniz. Bir para alışverişi olacaksa ya da nakit ödeme yapılacaksa mutlaka zarf gibi kapalı bir şeyin içerisinde alınıp verilmelidir. Aynı şekilde hizmet karşılığı bahşiş verilmesi de beklenmez.

Japonlar toplantılara bireysel değil genellikle ekip olarak iştirak ederler. Ekipteki kişiler, hem kendi iş alanlarında hem de yabancı dil konusunda yetkin kişilerdir. Tek dille iletişim kurmayı çok sevmezler, ana dillerinde iletişim kurmayı isterler. Özellikle büyük toplantılarda her türlü konuda teknik içerikli ve yorucu bir tercümeye hazır olmalısınız.

Japonlar ukala, küstah ve kibirli kişilerden hoşlanmazlar. Daha çok mütevazı, sessiz ve samimi kişilerle diyalog kurmak isterler.

Japon kültüründe sessiz tepki vermek önemli bir erdemdir. Tercüme esnasında sessizlik yaşandığında Japon tarafın sessizliği bozmasını beklemeli, panik yaparak sessizliği bozmamalısınız.
Farklı dillerde ve talep edilen her alanda uzmanlaşmış, mükemmel dil bilgisine, kültür ve alan terminolojisine sahip tercüman kadrosuyla hızlı, doğru, güvenilir, ekonomik ve kaliteli tercüme hizmeti sunan, Beta Ankara Çeviri Bürosu ile çalışmak, yüksek verimlilik elde etmek, Türkiye ve dünya genelinde birçok kurum, kuruluş ve firma gibi hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum