İstanbul'un göz bebeği Beyoğlu'nun bilinmeyen tarihi

Remzi Kitabevi’nden çıkan ‘Beyoğlu’ kitabında, Beyoğlu’nun öyküsünü 1831’den 1923’e kadar anlatan yazar Turan Akıncı hem tarihseverlere hem de edebiyatseverlere benzersiz bir kaynak sunuyor.

İstanbul'un göz bebeği Beyoğlu'nun bilinmeyen tarihi
29 Ekim 2018 - 23:51

İstanbul'un göz bebeği Beyoğlu, 19. Yüzyıl ortalarında Avrupa devletlerinin sefaret saraylarının inşa edildiği bir bölgeydi. İstanbul’a gelen Levantenler de bu dönemde Beyoğlu’na yerleşmeye başladı. Bu yoğunlaşma sonunda, “Grande Rue de Pera” ve çevresi bir Avrupa semtine dönüştü.

Batı tarzı pasajlar, oteller, balohaneler, birahaneler, pastaneler, tiyatrolar ve sinemalar ilk kez Beyoğlu Caddesi’nde sıralanmaya başladı. Caddenin tam ortasında yükselen Naum Tiyatrosu, Avrupa’daki önemli opera yapılarından biri haline geldi. Zaman içinde Beyoğlu, Osmanlı Devleti’nin çağdaş dünyaya açılan penceresi oldu.

Araştırmacı yazar Turan Akıncı, Beyoğlu’nda yaşanmış olayları, döneme damga vurmuş kurumları, yapıları, ünlü aileleri, mimarları ve sokakları ayrı ayrı başlıklar altında sunuyor.

Beyoğlu’nda bir dönemin panoramasının ele alındığı benzersiz kaynağın devam kitabında Beyoğlu'nun cumhuriyet sonrasını da anlatacak olan Turan Akıncı'nın Remzi Kitabevi’nden çıkan ‘Beyoğlu’ kitabını kütüphanelerinize muhakkak katmalısınız.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum