İş Bulmanın Yolları Nelerdir?

Global alanda ve Türkiye’de genel olarak iş bulmanın yolları her meslek için geçerlidir. Hem en iyi işi bulmak hem de güzel bir tecrübe kazanmak için genel olarak hedeflediklerimiz bizi hayal kırıklığına uğratabiliyor. Ama iş bulmanın yolları hiçbir zaman tükenmiyor ve yeni iş fırsatları günümüz dünyasında karşımıza çıkabiliyor.

İş Bulmanın Yolları Nelerdir?
21 Mayıs 2020 - 21:38
Global alanda ve Türkiye’de genel olarak iş bulmanın yolları her meslek için geçerlidir. Hem en iyi işi bulmak hem de güzel bir tecrübe kazanmak için genel olarak hedeflediklerimiz bizi hayal kırıklığına uğratabiliyor. Ama iş bulmanın yolları hiçbir zaman tükenmiyor ve yeni iş fırsatları günümüz dünyasında karşımıza çıkabiliyor.

İş Bulabilmek İçin Neler Yapmalısınız?
Üniversiteden mezun oldunuz ama iş fırsatlarını değerlendirirken süreki olumsuz geri dönüş alıyorsunuz. Bunun ilk nedeni iş başvurusunu yaptığınız site, tarih ve tabi ki CV özellikleriniz olabilir. İlk olarak iş başvurusu yaptığınız sitenin içeriklerini kontrol ederek, aradığınız meslek ve pozisyon üzerine ne kadar şirketin ilan koyduğunu gözlemleyebilirsiniz. Eski ve günü geçmiş ilanların gösterilmesi sizi yanıltıyor olabilir. Daha sonra bir site üzerinden süreki başvuru yapmamaya dikkat etmelisiniz, olabildiğince güncel ve yeni iş arama sitelerini keşif ederek bütün fırsatları değerlendirmeniz gerekebilmektedir.
İş başvurusu için online siteler, elden teslim edilmesi gereken CV ve belgeler için iyi bir araştırma yaparak başvurularınızı yapabilir ve internet üzerinden iş bulmanın fırsatlarını kollayabilirsiniz.

İnternet Üzerinden İş Bulunur Mu?
Genel olarak internet üzerinden yapılan başvuruların okunmadığını ve daha fazla seçenek sunarak sizi geri planda bıraktığına dair yanılgılar olabiliyor. Ancak günümüz teknolojisinde artık şirket şirket dolaşmak ve CV dağıtmak oldukça geri kalmış bir yaklaşımdır. Hem şirket için hoş bir görüntü değil hem de sizin iş ararken güncel bir yaklaşım sergilemediğinizi gösterbilir. Bunun için öncelikle internet üzerindeki iş başvuru sitelerini incelemeniz ve iş fırsatlarına göre bir çizelge hazırlamanız faydalı olacaktır. İnternet üzerinden günümüzde iş bulmak oldukça yaygın ve aynı zamanda şirketler için de kolaylaştırıcı bir yoldur.

İş Başvurusuna Neden Olumsuz Dönüş Alıyorsunuz?
İnternet üzerinden yapılan başvurular çoğu zaman iş ilanını yayınlayan şirketler için de yorucu olabilmektedir. Özellikle uygun meslek ve pozisyon tanımlamaları yapılmasına rağmen, alakasız başvuruları incelemek zorunda kalabiliyor. Bunun için CV internetteki başvuru alanlarında oldukça önemli olmaktadır. Hem sizi hem de mesleğinizle ilgili bağlantılarınızı kontrol edebilecek aynı zamanda iş başvurunuzun olumsuz değerlendirilmemesi için profesyonel bir yaklaşım sergilemeniz gerekecektir.

İnternet Başvurusunda CV Hazırlamanın Püf Noktaları
İnternet başvurusunda birçok adayın önüne geçebilmeniz için özellikle profesyonel bir CV hazırlamanız gerekebilmektedir. İş görüşmesine çağrılmanız için öz geçmişiniz üzerindeki yaklaşımınız oldukça önemli bir unsurdur. Kısa ve net cümleler aynı zamanda güncel bir şablonla iş görüşmesine çağrılmanız ve iş bulma olasılığınızın artması sağlanacaktır.

CVmaker.com.tr bu konuda size profesyonel bir destek sağlayacak ve özellikle iş bulma konusunda yaptığınız hatalar üzerine değerlendirmeler yaparak, güncel bir CV hazırlayarak ön görüşmeye çağrılmanızı sağlayacaktır. iş ilanları ve iş pozisyonlarıyla ilgili tecrübeli bir öz geçmiş hazırlamanız için CVMaker’e başvurarak destek alabilirsiniz.

İş İlanlarına Göre İş Başvurusu Değerlendirme
İş ilanlarının konumu, tarihi ve pozisyonu üzerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle ön yazı yazarken ve CV hazırlarken firmanın sizden beklentilerini karşılayacak cevaplar vermeye dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde iş ilanının size ne kadar ihtiyaç duyduğu ve aradığı pozisyona ne kadar uygun olduğunuzu iyice inceledikten sonra başvuru yapmalısınız.

İş Başvurusunda Mülakata Çağrılmama Nedenleri
İş başvurunuzu yaptınız ancak mülakata çağrılmıyor ve başvurunuz hakkında geri dönüş alamıyorsunuz. Bunun ilk nedeni yanlış bir CV hazırlamış olmanız ikinci nedeni ise iş başvurusuna geç başvurmanız olabilmektedir. Olabildiğince hızlı ve yeni ilanları takip etmeniz iş bulma konusunda hızlanmanızı sağlayacaktır.

Linkler: CV konusunda faydalı bilgiler

YORUMLAR

  • 0 Yorum