Irak askerleri Türkiye sınırında

Irak askerleri Türkiye sınırında

Ankara ziyareti sonrası Türkiye-Irak ilişkilerinde yeni bir dönem başlatan Irak Başbakanı İbadi, terör örgütü PKK'nın sızmalarını engellemek amacıyla Türkiye sınırına 'muhafız kuvvetleri' gönderme talimatı verdi.

Editor: Van Haber
20 Eylül 2018 - 23:51

Yeni Şafak Gazetesi'nden Hazinadar Hasan Hız'ın haberine göre Irak Başbakanı Haydar El-İbadi, PKK'lı teröristlerin sızmalarını engellemek amacıyla, İçişleri Bakanlığına bağlı sınır muhafızlarının Türkiye sınırına konuşlanması konusunda yeni bir talimat verdi.

Irak Milli Güvenlik Konseyi toplantısında alınan karar çerçevesinde, önümüzdeki süreçte Irak sınır muhafızlarının bölgeye intikal ettirilmesi bekleniyor.

"PKK'nın sızmalarını engellemek amacıyla..."

Irak hükümetinin aldığı kararın arka planını anlatan Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, "İbadi, son ziyareti sırasında da PKK sızmalarını engellemek üzere sınır boyunca ve içeride Irak İçişleri Bakanlığına bağlı güçlerin mevcudiyetinin artırılmasına değinmişti. Sınır Muhafızları da Irak İçişleri Bakanlığına bağlı güçler. Açıklamada tam olarak bahsettiği güçlerin bu nitelikte olduğunu düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.

İbadi'nin ziyareti sonrası ilişkilerde yeni bir dönem

Irak Başbakanı İbadi'nin Ankara ziyareti sonrası, Türkiye-Irak ilişkilerinde yeni bir dönem başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen İbadi, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda mutabık kalmıştı.

İbadi'nin ziyaretinden bir gün sonra terör örgütü PKK'nın Sincar sorumlusu İsmail Özden'in etkisiz hale getirildiği operasyondaki istihbarat bilgisinin Irak hükümetinden geldiği öne sürülmüştü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milletvekili Gülaçar’dan Van Uçak Seferleri ile ilgili açıklama
Milletvekili Gülaçar’dan Van Uçak Seferleri ile ilgili...
Türk ve İran heyetleri arasında alt güvenlik toplantısı
Türk ve İran heyetleri arasında alt güvenlik toplantısı