İpekyolu’nda Sigaranın Zararları Semineri

İpekyolu'nda Sigaranın Zararları Semineri

İpekyolu Belediyesi'nin, sağlıklı nesiller ve bireyler yetiştirmek amacıyla düzenlediği seminerler zincirinin bu haftadaki konusu "Tütün ve İnsan Sağlığı" idi.

Editor: Van Haber
22 Şubat 2018 - 15:31

ÖNCE SAĞLIK, ÖNCE SİGARASIZ HAYAT

İpekyolu Belediyesi'nin, sağlıklı nesiller ve bireyler yetiştirmek amacıyla düzenlediği seminerler zincirinin bu haftadaki konusu "Tütün ve İnsan Sağlığı" idi. Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü koordinasyonunda, İpekyolu Halk Eğitim Merkezi'nin katkılarıyla düzenlenen ve Berivan Kültür-Sanat Merkezi'nde verilen seminerlerin sekizincisi Dr. Yusuf Keskin ve Hemşire Pınar Çelik tarafından verildi. Yoğun ilgi gören seminerde, tütünün zehirli bir bitki olduğu,hangi ortamda işlenirse işlensin zararlı özellikleri içinde barındırdığı vurgulandı.Tütünün diğer uyuşturuculardan sekiz kat daha fazla bağımlılık yaptığına değinilen seminerde, her 8 saniyede bir kişi sigaradan öldüğü belirtildi. Sigaradaki en tehlikeli maddeleri; nikotin, karbonmonoksit, katran olduğuna ve sigaranın neden olduğu hastalıklar hakkında bilgi verildi. Bu hastalıklar;

-Akciğer-bronş, yemek borusu kanseri gelişiminde riskinin 5-10 kat artması,

-Akciğer gelişiminin bozulması, -Öksürük, balgam, hırıltılı solunum, nefes darlığı, -Mide kanseri gelişiminde %20-35 oranında artırıcı etki, -Pankreas kanseri gelişiminde risk faktörü,

-Kan kanseri, karaciğer, bağırsak, anüs, böbrek, mesane, rahim ağzı kanserlerine neden olması,

-Bademcik iltihabı, diş çürükleri, diş dökülmesi, sinüzit, burun iltihabı, orta kulak enfeksiyonları, işitme kayıpları, genetik bozukluklar,hipertansiyon,kolesterol yüksekliği, damar tıkanıklıkları, kalp krizive kalp yetmezliği.

Seminerde ayrıca pasif içicilikle çocukların görmüş olduğu zarar anlatılarak tütünün insan sağlığını nasıl olumsuz etkilediği konularında açıklayıcı bilgiler verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van'da Oğluna Uyuşturucu Taşıtan Baba Tutuklandı
Van'da Oğluna Uyuşturucu Taşıtan Baba Tutuklandı
Van'da Kitapların Arasına Zulalanmış Eroin Bulundu
Van'da Kitapların Arasına Zulalanmış Eroin Bulundu