İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecekler

Günümüzde, insanlar vakitten ve nakitten tasarruf sağlamak amacıyla internetten alışverişe yönelmiş bulunmaktadırlar.

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecekler
16 Eylül 2018 - 01:05
Reklam

Günümüzde, insanlar vakitten ve nakitten tasarruf sağlamak amacıyla internetten alışverişe yönelmiş bulunmaktadırlar. İnternette mağazalara oranla daha fazla seçenek bulunması, beden bulma olanaklarının daha geniş olması ve internetteki ürünlerin mağazalara oranla daha ucuz olup üstelik bir de sık sık indirime girmesi de insanları internetten alışverişe iten önemli unsurlardandır. Durum böyle olunca kaliteli, güvenilir ve gerçekten insanlara hizmet vermek amacıyla açılmış internet sitelerinin yanı sıra, tamamen insanları dolandırmaya ve bu sayede insanların kart numaralarını veya şifrelerini öğrenmeye yönelik dolandırıcı sitelerin de açılması yaygınlaşmıştır. Peki, internetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

SLL SERTİFİKASI VE 3D GÜVENLİK VARSA GÜVENLİK SİZİNLE

SLL Sertifikası bir sitenin adres çubuğundaki adres bilgilerinin doğruluğunu denetleyen ve bilgi etkileşimini güvenli bir şekilde aktarmaya yarayan üründür. Bu sertifika sayesinde adres çubuğunda, sitenin güvenli olduğuna dair “kilit” ve marka adı gibi tüketicinin bilmesi gereken bilgileri sizlere aktarır. 3D Güvenlik ise sitede alışveriş yaptıktan sonra telefonunuza gelen güvenlik mesajıdır. Böylece, kontrolün sizin elinizde olduğu bellidir. Bu da internetten alışveriş yapmanın en önemli avantajlarından biridir.

SORUNUZ VE SORUNUNUZDA ULAŞABİLMELİSİNİZ

İnternetten alışveriş yaptığınız site, site bünyesinde bulunması gereken “hakkımızda” ya da “bize ulaşın” gibi kısımlarında, kurumun açık adresi, telefon numarası ve e-mail adresleri gibi bir sorununuz olduğunda sizin ulaşabileceğiniz bağlantılara sahip olmalıdır.

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ HEM SİZİN HEM KURUMUN HAKLARINI KORUR

İnternetten alışveriş yapıp sepetinizi onayladığınız takdirde site size mesafeli satış sözleşmesi sunmalıdır. Mesafeli satış sözleşmesinin içeriği, tarafların –alıcı ve satıcı olmak üzere- sahip olduğu hakların resmileştirilmesidir. Bu belge sayesinde, aldığınız hizmet ya da ürünün, hakları size geçer ve böylece Tüketici Haklarınız da korunmuş olur.

ÜRÜN, DEĞERİNİN ÇOK ALTINDA OLMAMALI

İnternetten aldığınız ürün, mağazalara oranla, çalışanların maaşı gibi ekstra ücretleri kapsamadığından daha ucuz olabilir ama mağazada 500 TL olan bir ürünün internette 20 TL gibi bir fiyata satılması yani bu denli bir indirimin olması pek mümkün değildir. Böyle sitelerde, müşteri daha dikkatli olmalıdır.

KAPIDA ÖDEMEYE DİKKAT!

Son zamanlarda, dolandırıcı siteler de çok fazla artış göstermektedir. Bu tür sitelere, devlet tarafından, kartla ödeme olanağı sunulmadığı için, site sahipleri kapıda ödeme olanağı sunmaya başlamışlardır. Yani satılan ürünün, orijinal olmama, özrü olma ya da fotoğrafta size gösterilenle gelen ürünün farklı olması gibi birtakım sorunlar baş gösterebilir. Kapıda ödeme ile ürün alınacak sitenin mutlaka önceden detaylıca araştırılmasında yarar vardır.

ALICI DA ÜRÜN ALIRKEN DETAYLARA İNMELİ

İnternette alışveriş, her ne kadar kolay olsa da birtakım sorumlulukları da beraberinde getirir. Alıcı taraf, aldığı ya da alacağı hizmet ya da ürünün açıklamalarını büyük bir dikkatle okumalıdır. Örnek vermek gerekirse, ürünün neden yapıldığı, malzemelerin oranları, beden seçenekleri, kargo süresi gibi detaylar alıcının sorumluluğundadır. Ayrıca, eğer tişört pantolon gibi kıyafet alışverişinizi internetten yapıyorsanız, fotoğrafta gösterilen kıyafetin modelin üstünde nasıl durduğu ve modelin üstündeki bedenin ne olduğuna da bakılmalıdır.

Kaynak: Gündem Van

YORUMLAR

  • 0 Yorum