İnsan İlişkilerinde Püf Noktalar

İnsan İlişkilerinde Püf Noktalar

İnsan ilişkilerinde empati yeteneğinin rolü büyüktür. Ama kim ne kadar empati yapabiliyor? Empati karşımızda ki insanları daha iyi anlamamız olaylara onların bakabildikleri gibi bakabilmemiz için çok önemli bir yere sahiptir.

Editor: Van Haber
06 Mart 2017 - 21:16

Empati Yeteneği

İnsan ilişkilerinde empati yeteneğinin rolü büyüktür. Ama kim ne kadar empati yapabiliyor? Empati karşımızda ki insanları daha iyi anlamamız olaylara onların bakabildikleri gibi bakabilmemiz için çok önemli bir yere sahiptir. Empati özellikle küçük yaşlarda çocuklara kazandırılması gereken bir durumdur. Çünkü ileri ki yaşlarda insanların empati yapabilmeleri ve bunu devamlı hale getirip etkin olarak kullanmaları oldukça zor oluyor. Bu nedenle çocuk gelişimciler empati yeteneğinin küçük yaşlarda kazandırılmasını gerekli görüyorlar.

Evlilik İlişkileri

Evlilik ilişkilerinin son yıllarda kötüye gittiği görülüyor. Evlilikte insanlar birbirlerini anlayamadıkları için fikir ayrılıklarına sahip oldukları için  genellikle bu gereklilik dahilinde boşanıyorlar. Aslında bu noktada empatiden söz etmek mümkündür. Çünkü empati yapılıyor olsaydı çiftler olaylara birbirlerinin baktıkları açılardan bakabileceklerdi ve sorunların çözümünde daha akılcı davranabileceklerdi. Dolayısıyla boşanmaların önüne geçilmiş olunacaktı.

Ülkemizde Evlilik İlişkileri Nasıl Sürüyor?

Evlilik ilişkilerinde diğer bir ayrıntı  ülkemizde evli erkekler eşleri boşanmak istediklerinde hemen şiddete başvuruyorlar. Bunun nedeni yıllardan beri ülkemizde duyguları, düşünceleri ve hareketleri sınırlandırılan bayanların artık yavaş yavaş düşüncelerini ve özgürlüklerini ortaya koymaya başlamalarıdır.

Bu duruma alışık olmayan ve kendini yetiştirmemiş erkekler kadınlara yaptıkları eziyetler neticesinde tekrar sözlerinin dinlenileceğini yeniden erkek egemenliğinin sürdürüleceği kanısındadırlar. Ancak bu şiddetler kadınları daha çok evlilikten ve eşlerinden soğutmaktadır. Bunu gören erkekler ise tek çözüm yolunun cinayet olduğunu düşünerek büyük bir yanılgıya düşmektedirler.

Arkadaşlık İlişkileri

Arkasaşlık ilişkilerinde toplumumuzun yaptığı yanlışların başında gelen cinsiyet ayrımı çocukları arakadaşlık ilişkilerinde tedirginliğe düşüren ve nasıl davranacaklarını bilmeyen bireylerin yetişmesine neden oluyor. Erkekler kız arkadaşları ile kızlarda erkek arkadaşları ile nasıl iletişim kuracaklarını bilemiyorlar. Bunun nedeni çocukların karşı cinse cinsel duygu uyandırılmasıdır.

Aileler çocuklarına daha küçük yaşlarda kız arkadaş ve erkek arkadaş hakkında sevgili, nişanlı gibi yakıştırmalar yapıyorlar. Çocuklarda karşı cinse yalnızca bir arkadaş olarak değil gönül ilişkileri kurarak bakıyorlar ve uzun süre kızlı ve erkekli ortamlarda nasıl davrancaklarını öğrenemiyorlar. Aileler bu durumu düzeltmek için ilk olarak cinsiyet ayrımı yapmadan çocuklarının arkadaşlık kurmalarına olanak tanımalıdırlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van'da Jandarmadan inci kefali nöbeti
Van'da Jandarmadan inci kefali nöbeti
Van'da 5 kişi gözaltına alındı
Van'da 5 kişi gözaltına alındı