İngiltere'de Ne Tip Bir Vize İle Çalışmanız Gerekiyor?

Avrupa Birliği üyesi devletlerin vatandaşları, İngiltere'de çalışmak için vize veya çalışma iznine ihtiyaç duymaz.

İngiltere'de Ne Tip Bir Vize İle Çalışmanız Gerekiyor?
22 Kasım 2019 - 15:07

Avrupa Birliği üyesi devletlerin vatandaşları, İngiltere'de çalışmak için vize veya çalışma iznine ihtiyaç duymaz. İngiltere, AB'den ayrılmak için oy kullanmasına rağmen, AB vatandaşları için mevcut serbest dolaşım politikasının değişip değişmeyeceği belli değil. Dahası, girişimciler, kalifiye işçiler ve geçici işçiler için Avrupa dışı ülkelerden farklı programlar var. Ancak Türkiye vatandaşlarının uzun süreli İngiltere’de kalmak ve çalışmak için İngiltere Yerleşim Vizesi almaları gerekiyor. Bu vizeyi almak da elbette çok kolay değil. Vize verilen kişiler belirli kriterlere göre seçiliyor.
Yetenekli Çalışanlar
Yüksek değerli göçmenler olarak nitelendiren gurbetçilerin aksine, vasıflı işçiler bir iş teklifi gerektirir ve İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusunda bulunmadan önce puan bazlı bir değerlendirmeye dahil olmaları gerekir. Yılda 25.000 GBP kazanan yetenekli profesyoneller için İngiltere'deki çalışma vizesi, 575 GBP'ye mal olur ve üç yıl verilir, ancak uzatılabilir. İngiltere'deki özel çalışma vizesi koşulları aşağıdaki vasıflı işçi kategorileri için geçerlidir ve başvurunuzu yapmadan önce bunları yakından kontrol etmeniz gerekir.
 Vasıflı işçi İngiltere'den bir iş teklifi almışsa;
 Din adamları;
 Sporcular;
 Şirket içi transferler.
İngiltere çalışma izni vize başvuru formunu hükümetin web sitesinden doldurabilirsiniz.
Geçici İşçiler
Geçici işçilerin, İngiltere'deki bir şirketin sponsoru olarak taşınmaya istekli bir iş teklifine ihtiyacı bulunur. Ek olarak, puan bazlı bir değerlendirmeyi geçmek gerekir. Geçici işçi programının farklı kategorileri şunları içerir:
 Sanatçılar;
 Sporcular;
 Hayır işçileri;
 Din adamları;
 Hükümet yetkili değişimi;
 Uluslararası anlaşmalar.
Gençlik Hareketliliği Programı da geçici işçi programının bir parçasıdır.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum