İnfrared ısıtma nedir ve güvenli midir?

İnfrared ısıtma nedir ve güvenli midir?

İnfrared ısıtma kızıl renkteki ışıkları ile sanki bir bilimkurgu filminden çıkma bir araç gibi görünmektedir.

Editor: Van Haber
20 Kasım 2018 - 23:11

İnfrared ısıtma kızıl renkteki ışıkları ile sanki bir bilimkurgu filminden çıkma bir araç gibi görünmektedir. Teknolojisinin özellikleri dikkate alındığında görünümüyle paralel son derece farklı bir ısıtma türü ve ısıtma avantajları sunmaktadır. İnfrared ısıtma diğer ısıtıcılardan çok farklı olarak ortamı değil doğrudan yönetildiği cisimleri ısıtmaktadır. Bu özellik sayesinde çok hızlı ve verimli bir performans ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeplerden dolayıinfrared ısıtıcılar son yıllarda tüketicinin yoğun bir şekilde tercih ettiği, popülerliği hızla artan bir ürün konumundadırlar.

Piyasadaki birçok farklı ısıtma teknolojisi ve ürünü arasından birisini seçmek yoğun bir araştırma çabası gerektirmektedir. Bütün bu opsiyonların karşısında bir kişinin geri çekilmesi ve bilindik ürünlere yönelmesi de son derece doğaldır. Fakat bu bilindik ürünler her ne kadar güven verseler de dezavantajları ile birlikte gelmektedirler. Örneğin gazlı sobalar havadaki oksijen miktarını düşürerek baş ağrısı yapmakta ve ortamı sağlıksız bir hale dönüştürmektedirler. Klimalar ise herkesin bildiği gibi son derece pahalıdırlar ve gürültülü bir şekilde çalışmaktadırlar. Şömineyi düşünüyorsanız eğer her ne kadar güzel görünüm yaratsalar da yakıldıklarında ortamdaki havayı kirletmektedirler.

Sağlıklı bir çözüm

İnfrared ısıtıcılar tam anlamıyla sağlıklı bir çözümdür. Sağlıksız gazlar, çevreye zarar veren emisyonlar ve hoş olmayan kokular çıkarmazlar.

İnfrared ısıtıcılar karşılaştıkları cisimlerdeki molekülleri hareket ettiren ve ısı ortaya çıkartan elektromanyetik dalgalar yayarlar. Yani ortamdaki havayı ısıtmadan vurdukları yüzeyleri ısıtırlar ve sıcaklık sağlarlar. Bu infrared ısıtmanın ve ısıtıcıların fark yaratan en temel özelliğidir.

Kalorifer gibi yayılmalı ısıtıcılarise infrared ısıtıcılardan farklı olarak ilk önce ortamdaki havayı ısıtırlar. İnfrared ısıtıcılarla karşılaştırıldıklarında işletme maliyetleri son derece fazladırlar. İnfrared ısıtıcılar doğrudan cisimleri ısıtırlar, çok fazla enerji gerektirmezler, bununla birlikte yayılmalı tarzdaki ısıtıcılara göre aynı seviyede ısı ve konfor sağlarlar.

Uzak infrared mi yoksa yakın infrared mi?

İnfrared ısıtıcılar uzak infrared ile yakın infrared ışınlar yaymaları ile farklılaşmaktadırlar. Kullanım amacınız alacağınız infrared cihazınıve tipini belirleyecektir. Yakın infrared yüksek sıcaklıklarda parlak bir ışık yaymaktadır. Sıcaklığın yoğunluğu hastaların tedavisinde çok pozitif etkiye sahiptir. İşte bu yüzden yakıninfrared cihazları çoğunlukla hastanelerde görebilirsiniz.

Uzak infrared yayan cihazlar ise cildinizi ve elbiselerinizi ideal bir sıcaklıkta ısıtan ve rahatsız etmeyen bir ışık yayan araçlardır. Bu tür ısıtma rahatlık ve keyif verirken sağlıklı bir ısıtma sağlar. Havayı kirletmediği gibi ortamı temiz ve kuru tutar. İşte bu yüzden küfler ortam içinde oluşmaz ve bu küflerin özellikle solunum sisteminde yarattığı negatif etkiden korunmuş olursunuz.

İnfrared ısıtmayı güvenli bir şekilde nasıl kullanabilirim?

Her ne kadar güvenli bir ısıtma seçeneği olsa da infrared ısıtıcılarhttp://springday.com.tr/ir-25-isitici/ kullanılırken belirli önlemler alınmalıdır. Örneğin ısınan kişiler infrared ısıtma panellerinden belirli bir mesafede bulunmalıdırlar.

En çok satılan cihazlar olan uzak infrared ısıtıcıların duvar ve tavan montajlı olarak satılanları en popüler seçeneklerdir. Eğer cihaza karşı belirli bir mesafeyi korursanız tamamen güvenlidirler. Çalıştırıldıklarında yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı kesinlikle diğer geleneksel ısıtıcılar gibi tıkalı burun veya gözlerin kaşınması gibi sağlıksız etkiler ortaya çıkarmayıp yaşam alanlarınızda nem oluşturmayacaklardır.

İnfrared ısıtıcılar günümüzde gittikçe etkinliği, sağlık yönünden faydaları ve modern dizaynı ile herkesin tercih ettiği bir ürün haline dönüşmektedirler. Böylelikle hem evlerde hem de ofislerde daha güvenli ve konforlu ortamlar yaratmaktadırlar.

Tüm ısıtıcılarımız için lütfen sitemizi ziyaret ediniz http://springday.com.tr/isiticilar/

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı