İkinci El Araç Piyasasında Artış %8

Koronavirüsü bir çok sektörde ciddi zararlar elde edilmesine neden olmuşken, ikinci el araç piyasasında bunu değiştirdi.

İkinci El Araç Piyasasında Artış %8
01 Haziran 2020 - 22:09

Koronavirüsü bir çok sektörde ciddi zararlar elde edilmesine neden olmuşken, ikinci el araç piyasasında bunu değiştirdi. İnsanların kendini izole etmek adına, toplu taşıma araçları yerine, şahsi araçları ile seyahat etmenin daha doğru olacağı düşünceleri sonucunda, araç satış piyasaları canlandı. Nisan ayında başlayan artık, Mayıs ayında devam ederek, net olarak %8,36'lık bir artışı da beraberinde getirdi. Özellikle devletin yardım paketlerinde bulunan kredilerin geri ödemelerinin daha esnek olması ve kredi faiz oranlarının düşük olmasından dolayı, araç piyasalarında canlılık kendini iyiden iyiye gösteriyor.

Haziran'da Artış Sürecek

Nisan ayından sonra, Mayıs ayında ciddi bir yükseliş sürerken, ikinci el piyasalarında artışın Haziran ayında ve hatta yaz boyunca devam edeceği söyleniyor. Piyasada dolaşan araç sayısında artış gözlemlenirken, bu artış bilhassa büyük şehirlerde ki trafiğe de ciddi mana da yansıyor. Toplu taşıma araçlarında kısıtlama 1 Haziran itibari ile kaldırılmış olsa da, insanlar koronavirüsü tedbirlerini alırken, öncelikle seyahat ettikleri araçlar ile bu değişime dahil oluyor. Her bütçeye uygun ikinci el piyasalarında araç bulunurken, 6 ay geri ödemeli ve düşük faiz oranları ile kredi çekmenin mümkün olmasından dolayı, kredi ile de alımlarda artış bulunuyor.

Galericilerin Yüzü Gülüyor

Özel Haberler sitesinden edindiğimiz bilgiye göre, uzun süren ikinci el piyasasındaki durgunluğun iki aylık süreçte canlanması ve bu canlanmanın devam etmesi öngörülürken, İkinciyeni Genel Müdürü Emre Ayyıldız'da konu ile ilgili olarak "koronavirisü nedeniyle herkesin kendi aracını kullanma eğilimine başladı" açıklamalarında bulundu. TÜİK'ten  alınan bilgilere göre geçen yıla oranla satış rakamlarında düşüş olmakla birlikte, aylara göre araç satışlarında, Mayıs ayı bu yılın en fazla artış gösteren aylarının başında geliyor.

Araç Piyasalarında Durgunluk Bitti

Aracını satmak isteyenler daha hızlı bir şekilde satışını gerçekleştirebildikleri gibi, yeni araç alacaklar için de, özellikle kredi oranlarının düşük olması araba almak için bir fırsat olarak görünüyor. İkinci el piyasalarında ve sıfır araç alım ve satım işlemlerinde büyüme devam edecek gibi göründüğünü söyleyen uzmanlar, bu yıl toparlanma olarak geçeceğini düşünüyorlar.

Kaynak : https://www.haberlerozel.com/ekonomi/2-el-arac-fiyatlari-mayis-ayinda-yuzde-8-artti-h1072.html

YORUMLAR

  • 0 Yorum