İkbal Denizcilik – Gemi Donatım ve Borulama Hizmetleri

İkbal Denizcilik, gemi donatım ve borulama hizmetleri konusunda yılların deneyimi ile hizmet veriyor. Bu hizmetlerin arasında, Ballast Treatment System kurulum ve bakım onarım sistemleri de yer almaktadır.

İkbal Denizcilik – Gemi Donatım ve Borulama Hizmetleri
20 Mart 2019 - 14:31

İkbal Denizcilik, gemi donatım ve borulama hizmetleri konusunda yılların deneyimi ile hizmet veriyor. Bu hizmetlerin arasında, Ballast Treatment System kurulum ve bakım onarım sistemleri de yer almaktadır.

Borulama

Gemilerin borularının çoğu yumuşak çelikten yapılmıştır.  Akış hızı, viskozite ve taşınan akışkanın basıncı bir borunun çapını belirler. Bir geminin gaz patlaması riski olan bölgelerinde bulunan borular, topraklama statik bir elektrik yükü artırabilir. Yapıştırma şeritleri flanşlı bağlantılarda kullanılır iletkenliği korumak diğer bölmelerden geçen boruların potansiyel alt bölme problemleri yaratması,özellikle açık uçlu borularda görülür. Soğutma borularında dolaşan deniz suyu zaman içinde paslanabilir. Belirli sıvıları içeren depolardan geçen borular aşındırıcı saldırılara maruz kalabilir her iki yüzeyde sıvılaştırılmış gaz taşıyan borular nadiren iç korozyona uğrar.

Bir borunun dış yüzeylerinin görsel kontrolleri her zaman durumunu göstermez. İçten paslanmış ve duvar kalınlığı azalmış olabilir. Çoğu erozyon ve buna bağlı iç incelme, borunun yön değiştirdiği yerde meydana gelir,genellikle dirseklerde ve T-kesitlerinde bu durum görülür. Hızlı bir şekilde akan sıvı, sıvı ayrışması ve kavitasyon sonucu çalkantılı olacaktır. Akış boruda türbülans çukurluğa neden olur. Uygulama için doğru çapta bir borulama türbülansın çoğunu ortadan kaldıracaktır. Borular alın kaynağı, flanş bağlantıları veya mekanik bağlantılar ile birleştirilebilir. Kimyasal bir tankerin kargo borularında izin verilen flanş bağlantılarının sayısı kesinlikle sınıflandırma toplum kuralları tarafından kontrol edilir. Bir boru hattının montajı sırasında iyi boru hizalaması “kilitli” gerilimi önler. Şifonyer tipi bağlantılar gibi genleşme (mekanik) derzlerin kullanımı,Borular termal genleşme veya büzülme veya gemi eğilmesinden dolayı hareket ettiği yerlerdir. Sınıflandırma toplum kuralları, kargo bağlantısı için genleşme derzlerinin kullanılmasını yasaklar. En yaygın genleşme derzleri sıkıştırma kaplinleridir veya geçmeli bağlantılar  tasarım basıncının 1,5 katı basınç testi, dayanım testidir; tasarım basıncında bir test bir sızdırmazlık testidir. Basınç testi, küçük çatlaklar ve olmayan delikler ortaya çıkarabilir görsel bir muayeneden açıkça anlaşılır.Borular şok, hareketi engelleyen destekler, askılar veya klipslerle tutturulur. Boruların titreşmesine izin verildiğinde boru arızası yaygındır. Yanıcı maddeleri taşıyan borular mümkün olduğu kadar az bağlantıya sahiptir ve bunlar korumalıdır. Sızıntıların sıcak yüzeylerle temas etmesini önlemek için sıkıştırma derzleri normalde yanıcı sıvıları taşıyan borulara takılmaz.

Ballast Treatment System

Balast Treatment System biyolojik organizmaları (zooplankton, alg, bakteri) balast suyundan uzaklaştırmak ve yok etmek için tasarlanmış bir sistemdir. Balast suyu arıtması, gittikçe artan sayıda üretici ile teknolojiyi geliştirmeye devam ediyor. Bu, sunulan sistemler için sınırlı bir hizmet deneyimi olduğu ve tüm gemi tipleri için tek bir sistemin uygun olmadığı konusunda genel bir anlayış olduğu anlamına gelir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum