Her 10 ölümden birinin nedeni sigara

Yapılan araştırmaya göre her 10 ölümden birinin nedeni sigara.Uzmanlar sigaradan uzak durulmasının altını defalarca çiziyor.

Her 10 ölümden birinin nedeni sigara
10 Nisan 2017 - 15:31

Yeni bir araştırmaya göre, dünyadaki her 10 ölümün nedeni sigaradan ve bunların yarısı sadece dört ülkede (Çin, Hindistan, ABD ve Rusya) görülüyor.
Araştırmacılar, tütün ürünlerindeki kısıtlamaların yıllardır devam etmesine rağmen, nüfus arttıkça sigara içenlerin sayısının arttığını söylediler.


Lancet dergisinde yayınlanan bir çalışmada, sigara şirketleri yeni pazarları, özellikle de gelişmekte olan ülkeleri hedef alarak sigara içimine bağlı ölümlerin artabileceğini belirtti. Emmanuela Gakidou "Sigaranın kuşkusuz zararlı etkileri yarım yüzyılı aşkın süredir sergilemekle birlikte, bugün dünyadaki her dört erkekten biri sigara içiyor, erken ölüm ve sakatlık için ikinci en büyük risk faktörü olmayı sürdürüyor" dedi.
"Hastalıklarla İlgili Küresel Yük" araştırması 1990 ve 2015 yılları arasında 195 ülke ve bölgedeki sigara alışkanlıklarını incelemek suretiyle yapıldı.
Ankete göre, 2015 yılında yaklaşık bir milyar insan, her dört erkekten biri ve her 20 kadından biri sigara içiyor.


1990'da üç erkekten birisi, her 12 kadından biri vardı.
Bununla birlikte, nüfusta meydana gelen artış nedeniyle sigara içme oranı düştü ancak bağımlı sayısı arttı.


2015 yılında 6.4 milyon ölüm, sigara içilmesine bağlandı.
Bu sayı 1990 yılındaki yüzde 4.7'lik bir artışı temsil ediyor.
Ankete göre, bazı ülkeler yüksek vergiler, uyarıcılar ve paketler halinde eğitim programları ile sigarayı bırakmayı başardılar.


Brezilya'da son 25 yılda Brezilya'da her gün sigara içen erkeklerin yüzdesi yüzde 29'dan yüzde 12'ye, erkekler için yüzde 19'dan yüzde 8'e düştü.


Ancak, Bangladeş, Endonezya ve Filipinler'de herhangi bir değişiklik olmadı.
Rusya'da kadınlar arasındaki sigara bağımlılığı yüzde 4 artarken, bazı Afrika ülkelerinde de aynı eğilim gözlemlendi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum