HDP Van Büyükşehir Adaylarının Öz Geçmişi

HDP Van Büyükşehir Adaylarının Öz Geçmişi

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak yerel seçimler için partiler adaylarını açıklamaya devam ediyor.

Editor: Van Haber
10 Ocak 2019 - 17:11

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak yerel seçimler için partiler adaylarını açıklamaya devam ediyor.HDP bazı belediye başkan adaylarını açıklamaya başladı.

Dün açıklanan listenin içerisinde Van ve ilçeleride vardı.Van Büyükşehir Belediyesi için eş başkanlarını açıklayan HDP'de iki önemli sürpriz isim var.

MUSTAFA AVCI KİMDİR?

Mustafa Avcı Van 1956 Erciş doğumlu. İlk ve Orta Öğrenimini Erciş’te tamamladı. Van Yüzüncü Yıl Üniversite’de Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Uzun yıllar öğretmenlik yapan Avcı, Eğitim-Sen eski MYK üyeliği, KESK Genel Sekreterliği, 2005 yılında DTP kurucu üyeliği, Parti Meclisi üyeliği, İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürüttü. 2007’den Kocaeli’den milletvekili adayı olarak gösterilen Avcı, 2009’da Adana Seyhan Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. Bu adaylıklarının ardından da BDP genel merkezinde görev aldı. 2011 yılında İstanbul 3. Bölge Milletvekili adayı oldu. 2014’te HDP parti meclis üyeliği ve HDP İstanbul il eşbaşkanlığı görevlerini üstlendi. 1 Kasım 2015’te Manisa Milletvekili adayı olarak gösterildi. Son genel seçim olan Haziran 2018 seçiminde ise HDP İstanbul 2. Bölge 4. Sıra milletvekili adayı olarak gösterildi.

BEDİA ÖZGÖKÇE ERTAN KİMDİR?

1975 yılı Van doğumlu olan Bedia Özgökçe Ertan, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. İnsan Hakları Derneği Van Şubesinin kurucularından olup yönetim kademelerinde görev aldı. Son 3 yıldır da İHD MYK Üyeliği yaptı. Van Bölge Barosu İnsan Hakları Merkezi ve Van Barosu Kadın Hakları Merkezinin kurucularından oldu. Baroda, ayrımcılıkla mücadele, mülteci hukuku ve işkencenin önlenmesi alanlarında çalıştı. Ayrımcılıkla mücadele ile ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası eğitimde yer aldı. İnsan Hakları Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2004 Yerel Seçimlerinde Demokratik Halk Partisi listesinden seçilerek Van’ın ilk kadın il genel meclisi üyesi oldu. 26. Dönemde Van Milletvekili seçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu ve NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliğinde bulundu. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilen Ertan, evli ve 3 çocuk annesidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?