Van’ın en kalabalık pazarı

Kırsal alanda toplanan otlar ile daha çok süt ürünleri, yumurta ve yine kurutulmuş pancar türleri ile kuruyemiş gibi gıda maddelerinin satıldığı Pancar Pazarı, bugünlerde Van’ın en kalabalık ve en renkli pazarı durumunda.


Van’ın en kalabalık pazarı

İpekyolu ilçesi Bahçıvan Mahallesi’nde bulunan ve yaklaşık 50 dolayında işyerinin olduğu alanda son yıllarda yoğun olarak pancar satışı yapıldığı için esnaf tarafından buraya ‘Pancar Pazarı’ ismi verildi.

PAZARDA NELER VAR?

Pazarda, kırsal alanda toplanan ve yemeklerde kullanılan pancarların yanı sıra, yine kurutulmuş pancarlar, kuruyemişler, köy yumurtası, az sayıda esnaf da süt ürünleri satışı gerçekleştiriyor.

Haftalar öncesinde pancar sezonuna giren pazarda, son olarak peynir içinde kullanılan sirmo da yerini aldı. 

Pazarda, ayrıca, Hakkâri ve Van kırsalından toplanan uçkun, kereng, heliz, çiriş, mendê, kari diye adlandırılan birçok pancar çeşitleri bulunuyor.

EN YOĞUN PAZAR

Pancar Pazarı, bugünlerde Van’ın en hareketli pazarı görüntüsü veriyor.Vatandaşlar, özellikle taze pancarları satın almak için pazarın olduğu sokakta büyük kabalıklar oluşturuyor.

Kadınların da ekseriyette olduğu pazarda alışveriş yapanların daha çok yaşı ilerlemiş kişiler olduğu da dikkat çekiyor.

SAĞLIK İÇİN…

Vatandaşların pazarı tercih nedenleri de farklı olabiliyor.

Mustafa Eren isimli vatandaş, pazara pancar satın almak için geldiğini belirterek, “Her sene bu sıralarda buraya gelirim, artık burası belli bir adres oldu benim için. Köyde iken de dağlara çıkar kendim toplardım. Bu otların tamamı sağlık için faydalıdır, bir tanesi değil, hepsi… Allah seni inandırsın faydasını da görüyorum, onun için hiç kaçırmam” dedi.

FİYAT UYGUN

Pazarda, yemeklerde kullanılan pancarların fiyatı ise, 4 TL ile 10 TL arasında değişiyor. Uçkun 15, peynirde ve cacıkta kullanılan sirmo ise 12 TL.

Kerem Korkut isimli vatandaş da, hem fiyatı uygun hem de doğal bulduğu için pancarları satın aldığını söyledi.

Korkut, “Bu pancarlardan da yemek yapıyorsun, marketten aldıklarından da, ama bunların hepsi doğal, el değmeden kendileri büyüyor, hem doğal, hem sağlıklı, üstelik fiyatları da uygun, niye marketten alayım ki? Baksana insanlara, demek ki herkes farkına vardı, geçen sene böyle değildi, ama bu sene burası her gün böyle doluyor” diye konuştu.

ESNAF MEMNUN

Pazar esnafı da pancara olan ilgiden memnun…Selim Gezer isimli esnaf, şunları söyledi:“Bu sene insanlar çok geliyor. Hepsi yaşlı, tecrübeli kişiler, hangi pancarın hangi hastalığa iyi geldiğini onlar bize söylüyor. Özellikle sağlığa iyi geldiğine inandıkları için geliyorlar. Burası akşama kadar bu şekilde kalabalık, şimdi siyabo diye bir ot var, hem peynirde kullanılıyor, hem pişirilerek yeniyor, turşusu da yapılıyor, o henüz gelmedi, o geldiğinde daha çok artacak pazarın müşterisi.”

Prestij Haber: Adil HARMANCI