Para Sayma Makineleri

Para Sayma Makineleri


Para Sayma Makineleri


            Adından da anlaşılacağı gibi para kağıtlarını saymaya, paranın sahteliğini ve yırtık olup olmadığını anlamak için kullanılır. 3D ve 2D olarak bilinen iki tür işletim sistemine sahiptir. İlk olarak 3D sistemi, para kağıdının yükseklik ve genişlik boyutunu kontrol ederek değerlendirme yapmaktadır. 2D sistemi ise sadece yükseklik ölçmek için kullanılır. Ancak, her ikisini de bulundurması nedeniyle 3D sistem daha çok tercih edilmektedir. Aynı zamanda IR sensörü adı verilen, paraların renk tonlarını kontrol eden bir sisteme sahiptir. Bu sistem ile para sayma makinesi hem kağıdın değerini, hem de sahteliğini anlamak için yardımcı olur. Eğer kağıt üstünde hasar, çizik ya da bir anormallik varsa, makine uyarı verir.


 


 Laminasyon Makinesi Nedir, Nerede kullanılır?


 


            Laminasyon, birbirinden farklı iki ya da daha fazla maddenin ısı ve basınç uygulanarak, bir araya gelmesi ve bir bütün haline getirilmesi işlemidir. Genellikle tekstil alanında kullanılan laminasyon sistemi, mobilya ile tasarım sektöründe de yoğun bir biçimde kullanılır. Koltuk, dolap benzeri eşyaların dayanıklılığını sağlamak, izolasyonunu oluşturmak ve daha estetik bir görünüş elde etmek için kullanılır. Özellikle high gloss kaplamalar laminasyon makinesi yardımıyla üretilmektedir. Yer kaplamalarında oldukça yoğun bir şekilde kullanılan laminant parkeler, üç farklı çeşit maddenin laminasyon işleminden geçmesi ile elde edilir.


 


 Para Çekmecesi


 


            Para çekmecesi, büyük ve orta boy olmak üzere iki tiptedir. Genelde iç kısımlarında; 4 adet metal kağıt para kutusu, 2 ya da 4 adet madeni para kutusu, 1 adet gizli para kasası bulunmaktadır. Üç sayılı kilit sistemi ile manuel olarak veya telefon ile çekmeceye bağlanarak kapatılıp açılabilir.