Van'ın Gündemi Van Gölü Kirlenmesin!

Son günlerde, Van Gölü'nün değişik sahillerinde çekildiği belirtilen ve sosyal medyada paylaşılan kirlilik görüntüleri, beraberinde büyük bir duyarlılığı da getirdi.


Van'ın Gündemi Van Gölü Kirlenmesin!

Sosyal medyada birçok kullanıcı, “Van Gölü için geç kalınmasın, Van Gölü ölmesin, Van Gölü için koruma kanunu çıkarılsın...” gibi talepleri dile getirdi. Çok sayıda paylaşım yapılan Van Gölü'ne dikkat çekmek için Vangölü Aktivistleri de Süphan Dağı'na tırmanış gerçekleştirmişti. Aktivistler taleplerini sosyal medyada da dile getirirken, Vali Murat Zorluoğlu da konuya ilişkin tweet attı. Vali Zorluoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “Van gölünün kirlenmemesi için Van tarihinin en büyük çevre yatırımını başlattık: İleri Biyolojik Arıtma Tesisi inşaatı devam ediyor…” dedi.

Özellikle bazı noktalarında kirliliğin dışa vurduğu Van Gölü, sosyal medyada gündem oldu. Kendine has mavisiyle göz kamaştıran Van Gölü'nün bazı noktalarında bu aralar suyun rengi yeşili andırıyor. Yer yer kirliliğin yüzeye vurduğu ve bulanıklaşan suyuyla dikkat çeken Van Gölü, sosyal medyada da en çok konuşulan konular arasına girdi.

Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı Van Gölü paylaşımları yaparken, Vali Murat Zorluoğlu ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da Van Gölü ile ilgili paylaşım yaptı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Vali Zorluoğlu; “Van gölünün kirlenmemesi için Van tarihinin en büyük çevre yatırımını başlattık: İleri Biyolojik Arıtma Tesisi inşaatı devam ediyor. Ancak 10 yıl boyunca yerel yönetim olarak kirliliğin önlenmesi için kılını kıpırdatmayanlar, birden çok çevreci kesildiler...” mesajını paylaştı.

Van YYYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da yaptığı paylaşımda; “Ulu orta çıkıp Van Gölü’nün kirliliğinden bahseden arkadaşlara, elinizdeki bilimsel verileri paylaşır mısınız diye sormak neden kimsenin aklına gelmez. Sahi arkadaşlarımız ellerindeki bilimsel verileri paylaşsalar güzel olmaz mı? Bu konuda Üniversitemizin çok detaylı çalışması var.  Van Gölümüzle ilgili açıklamalar yapılırken, hem Üniversitemizin yaptığı çalışmalar hem de Sağlık İl Müdürlüğünün sürekli topladığı verilere dayanılarak açıklama yapılması daha uygun olur. Gerçeklere dönmek hepimiz için daha doğrudur.” İfadelerine yer verdi. 

Kaynak: Prestij Haber