Fırında Levrek Tarifi

Balık sezonunun açılmasıyla birlikte lezzetli balıkları tüketmek isteyenler en leziz tarifleri bulmaya çalışıyor.


Fırında Levrek Tarifi

Balık sezonunun açılmasıyla birlikte lezzetli balıkları tüketmek isteyenler en leziz tarifleri bulmaya çalışıyor. Bunlardan biri olan fırında levrek tarifi hem doyurucu hem de hafif olması nedeniyle pek çok kişinin masasında yerini alıyor. Hangi mevsimlerde hangi balıkları tüketmeniz gerektiğine bakabilir ve levrek zamanında bu lezzeti kaçırmadan basit tariflerle sofralarınızda levreğe yer verebilirsiniz.

Çok kısa zamanda az malzemeyle yapılan bu tarif çok pratiktir. Yarım saatte hazırlayacağınız tarifi 40 dakikalık pişirme süresinden sonra sofralarda servis edebilirsiniz.

Fırında Levrek Malzemeleri

·         2 kişilik tarif için 6 dilim fileto olarak hazırlanmış levrek

·         100 gram kadar arpacık soğan

·         2 diş sarımsak

·         200 gram cherry domates

·         1 çay kaşığı deniz tuzu

·         100 gram çekirdeksiz zeytin (yeşil)

·         Yarım çay kaşığı taze çekilmiş karabiber

·         4 yemek kaşığı zeytinyağı

·         Serviste kullanmak için dereotu

Arpacık soğanları pişirmeden önce ılık suda bekletin. Böylece soğan kabukları daha kolay soyulacaktır. Cherry domateslerin suyunu salmaması açısından bütün bırakın. Balıkları levrek fileto olarak alırken bütün kılçıklarının alındığına emin olun. Bütün halde servis etmek ve dağılmasını engellemek için derilerini almayın.

Fırında Levrek Nasıl Yapılıyor

Fırında levrek tarifi için öncelikle derisi üzerinde duran filetoların ayıklanmamışsa kılçıklarını temizleyin. Ardından arpacık soğanların kabuklarını soyduktan sonra tüm halde soğanları bırakın. Cherry domatesleri de kesmeden sadece sap kısımlarını ayıklamanız yeterli olacaktır.

Sarımsakları küçük küçük dilimleyin ve kapari turşusunun suyunu süzerek bütün halde bırakmaya özen gösterin. Fileto levrek dilimlerini taze çekilmiş tane karabiber ekleyerek çeşşnilendirin.

Bir fırın tepsisine aldığınız filetoları yerleştirin. Balıkların arasına da arpacık soğanları ve dilimlenmiş sarımsakları yerleştirin. Daha sonrasında cherry domatesi ve kapari turşusunu, çekirdeksiz yeşil zeytinleri üst kısımlarına yerleştirin.

Fileto levreklerin üzerine son olarak zeytinyağı ekleyin ve yağlı kağıt ile kapatın. Önceden ısıttığınız 180 derecelik fırına attığınız levrekleri yaklaşık olarak 30-40 dakika arasında pişirin.

Hazırladığınız levrek balığı geniş bir spatulayla dağılmadan tepsiden alarak servis tabağına koyabilirsiniz. Servis tabağının yanına ince kıyılmış dereotunu koyarsanız şık bir şekilde yemeği servis edebilirsiniz.

Kaynak: http://kebaponalti.gen.tr/